INFARMA pozytywnie o Polityce Lekowej

12 Lipca 2018, 14:45 LEKI

Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA z aprobatą przyjął ogłoszony przez MZ dokument "Polityka Lekowa 2018-2022". Zdaniem związku, dzięki uwzględnieniu wielu postulatów INFARMy zwiększy się dostęp pacjentów do nowoczesnych leków. 

- Na szczególną uwagę zasługuje zapewnienie budżetu na refundację na poziomie 16,5 – 17% całkowitych środków na świadczenia gwarantowane, co jest niezwykle ważne w świetle stopniowego wzrostu publicznych wydatków na ochronę zdrowia - czytamy w informacji prasowej. Związek aprobuje również  powrót środków wpłacanych przez firmy w ramach instrumentów dzielenia ryzyka do budżetu na refundację leków. Na poparcie zdaniem INFARMy zasługują również zapisy, które wpisują myślenie o farmakoterapii w model value-based healthcare.

 -Cieszymy się, że Rząd rozumie wielowymiarowe benefity, jakie niesie za sobą inwestycja w innowacyjne leki. Zapewnienie zwiększonego budżetu na refundację i promocja rozwiązań w oparciu o podejście value-based healthcare wskazują, że wartość terapeutyczna leków innowacyjnych z punktu widzenia Ministerstwa Zdrowia jest doceniana. Mamy nadzieję, że to oznacza, że sytuacja chorych będzie się sukcesywnie poprawiać, a leczenie polskich pacjentów coraz częściej będzie zbieżne ze światowymi standardami – podkreśla Bogna Cichowska-Duma, Dyrektor Generalny INFARMY. Związek docenia również fakt, że Polityka Lekowa podnosi problematykę tzw. horizon scanning, co może przełożyć się na coraz sprawniejsze implementowanie innowacji farmakologicznych do systemu ochrony zdrowia w Polsce.

INFARMA z uznaniem odnotowała również, że w diagnozie systemowej, postawionej w dokumencie dostrzeżony został problem braku dostępu do leków przed rejestracją, dla pacjentów znajdujących się w wyjątkowo trudnej sytuacji zdrowotnej. 

- Kierunek wytyczony przez projekt Polityki Lekowej jest w opinii INFARMY właściwy, dopracowania wymagają detale, które mamy nadzieję będą dyskutowane na etapie konsultacji społecznych, które właśnie się zaczynają. Liczymy, że zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia zostanie zwiększona rola pacjentów w kreowaniu rozwiązań systemowych. Wiele też będzie zależało od implementacji dokumentów i zmian legislacyjnych, które pozwolą strategię przełożyć na realne działania – mówi Cichowska Duma.

JK

Polecamy również:

Opublikowano dokument Polityka Lekowa Państwa

Już jest Polityka Lekowa Państwa 2018-2022

Polscy producenci chwalą Politykę Lekową m.in. za RTR

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Farmaceuta Czwartek, 12 Lipca 2018, 17:16
A gdzie można się zapoznać z "Polityką Lekową Państwa"? Proszę o link do dokumentu.