Minister Ł.Szumowski spotkał się z kierownictwem Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH)

13 Lipca 2018, 9:03

Przebywający z oficjalna wizytą w Waszyngtonie minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski spotkał się z kierownictwem Narodowych Instytutów Zdrowia (National Institutes of Health - NIH). Rozmawiano o możliwości wykorzystania amerykańskich doświadczeń w dziedzinie badań naukowych, wprowadzania innowacji terapeutycznych i prowadzenia rejestrów medycznych.

Jak informuje MZ, oprócz ministra zdrowia, w spotkaniu wzięli udział m.in.  dyrektor Instytutu Onkologii prof. Jan Walewski, dyrektor Instytutu Kardiologii prof. Tomasz Hryniewiecki, prof. Andrzej Górski z Centrum Medycznego Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN oraz prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Roman Topór-Mądry

Polska delegacja rozmawiała o współpracy i rozwoju wzajemnych kontaktów m.in. z pierwszym wicedyrektorem NIH Laurencem Tabakiem, dyrektorem Narodowego Instytutu Chorób Serca i Płuc (NHLBI) Garym H. Gibbonsem oraz managerami Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) i Narodowego Instytutu Raka (NCI).

Według MZ, strona amerykańska jest zainteresowana współpracą i wykorzystaniem polskich doświadczeń m.in. w obszarze chorób zakaźnych, zwłaszcza gruźlicy. Rezultatem spotkań i rozmów będą wspólne programy naukowe i badawcze, wymiany i szkolenia naukowców, a przede wszystkim tworzenie bezpośrednich relacji pomiędzy instytucjami i jednostkami z Polski i USA.

- Podpisanie umowy politycznej na wysokim szczeblu jest ważne, jednak równie ważne jest jej przełożenie na praktyczną współpracę i konkretne projekty, realizowane wspólnie przez polskie i amerykańskie instytucje i organizacje – powiedział minister Ł. Szumowski. 

Uczestniczący w rozmowach Łukasz Wojdyga, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej zapowiedział, że owocem rozmów z amerykańskimi instytucjami naukowymi będzie uruchomienie  jeszcze w tym roku nowego programu stypendiów naukowych i finansowania wyjazdów na studia doktoranckie oraz programy badawcze około stu polskich młodych naukowców z obszaru medycyny i nauk biomedycznych.  

Źródło:MZ

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz