Ponad 120 tys. podpisów pod projektem ustawy znoszącej obowiązek szczepień

13 Lipca 2018, 11:53 szczepienie

Dokładnie 121 296 podpisów udało się zebrać zaangażowanym w zbiórkę przedstawicielom, działaczom oraz sympatykom Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP - poinformowały wczoraj władze organizacji na jednym ze swoich portali społecznościowych. Wczoraj także podpisy zostały złożone w Sejmie, gdyż 11 lipca był ostatnim dniem na dopełnienie tych formalności.

 

 

Celem Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej jest dobrowolność szczepień, z której jak - jak tłumaczy stowarzyszenie - korzysta 20 państw europejskich.

Jakie zapisy zawiera ustawa?

Oprócz głównego postulatu dotyczącego likwidacji obowiązku szczepień projekt ustawy zawiera m.in. także zapisy dotyczące:

- obowiązku udzielania pisemnej oraz rzetelnej informacji o możliwym ryzyku poszczepiennym przed szczepieniem oraz wywiad lekarski po

- możliwości zgłaszania tzw. NOPów w specjalnym rejestrze on-line, bezpośrednio przez rodziców lub opiekunów prawnych - przypomnijmy, że teraz rejestracją odczynów poszczepiennych zajmują się lekarze, którzy informacje te przekazują powiatowym inspektorom sanitarnym - co budzi spore kontrowersje wśród przeciwników szczepień

- powszechnego dostępu do informacji o występujących NOPach

- utworzenia funduszy odszkodowawczych przez producentów szczepionek

- możliwości zgłaszania uwag do kalendarza szczepień - PSO miałby być publikowany w formie rozporządzenia a nie jak teraz komunikatu GIS.

Ciekawe jest natomiast, że zapisy projektu utrzymują obowiązek realizacji szczepień ochronnych w przypadku ogłoszenia przez ministra zdrowia lub wojewodę zagrożenia epidemią.

O ewentualnym powodzeniu inicjatywy dowiemy się niebawem, bo po sprawdzeniu prawidłowości podpisów i przeliczaniu kart z nimi, które to odbędzie się 16 lipca. Po spełnieniu tych formalności, pierwsze czytanie ustawy odbędzie się w ciągu trzech miesięcy.

Przypomnijmy, iż na kwestie m.in. poprawy nadzoru nad przechowywaniem, dysponowaniem oraz utylizacją szczepionek zwrócił uwagę we wtorek wiceminister Marcin Czech podczas prezentacji dokumentu Polityka Lekowa Państwa 2018-2022. Wiceminister wskazał także na konieczność zahamowania zjawiska wzrostu liczby osób niezaszczepionych oraz kwestie odpowiedniego wsparcia pacjentów doświadczających działań niepożądanych.

 Anna Grela

Polecamy również: 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Antyszepionkowcyheh Piątek, 13 Lipca 2018, 13:38
ak dzieci antyszczepionkowców zaczną chorować i roznosić choroby z powikłaniami jak np. odra, która może zacząć robić spustoszenie po latach od przebycia to się zastanowią raz jeszcze.

Zastanawia mnie skąd wzięli tylu kretynów co podpisali ten papierek.