Kolejny sildenafil bez recepty. Polacy już kupują miliony pigułek na potencję

16 Lipca 2018, 12:48 apteka farmaceuta senior

Do polskich aptek trafi kolejny produkt zawierający sildenafil, który będzie dostępny bez recepty. W pierwszym tygodniu lipca decyzję o zmianie kategorii dostępności z Rp na OTC prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał w odniesieniu do leku Symphar.

 

Decyzja w sprawie zmiany kategorii dostępności wejdzie w życie dopiero 30 listopada 2018 roku, ale już teraz prezes URPL zastrzegł, że tym razem do decyzji wprowadzony został nowy punktu związany ze zmianą częstotliwości składania raportów o bezpieczeństwie stosowanego preparatu. URPL oczekuje od podmiotu odpowiedzialnego składania stosownych dokumentów co sześć miesięcy.

Warto podkreślić, że sildenafil bez recepty jest dostępny na polskim rynku w dawce 25 mg od sierpnia 2015 roku. W pierwszym roku sprzedaży według danych firmy analitycznej IQVIA liczba sprzedanych opakowań leku na potencję w polskich aptekach wyniosła ponad 100 tys., w kolejnym natomiast już 1,74 mln opakowań. Pozwoliło to producentom preparatów na osiągnięcie sprzedaży na poziomie odpowiednio 2,99 mln zł (w okresie od sierpnia 2015 do lipca 2016) i 42,98 mln złotych (w okresie od sierpnia 2016 do lipca 2017 r.). Na rynku są też dostępne leki z tą samą substancją innych firm, ale na receptę. 

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz