Diagności pominięci w przyznawaniu podwyżek: "MZ tworzy podziały"

16 Lipca 2018, 11:55 diagnostyka biotechnologia laboratorium badania

System ochrony zdrowia w Polsce cierpi na deficyt diagnostów laboratoryjnych, a część absolwentów analityki medycznej rezygnuje z pracy w zawodzie ze względu na zbyt niskie zarobki. Zdaniem Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych resort zdrowia zachowuje bierność w poprawienia sytuacji diagnostyki w Polsce pomijając tę grupę zawodową w przyznawaniu podwyżek.

W ostatnich miesiącach deklarację podwyżek uzyskali m. in. lekarze, lekarze rezydenci, pielęgniarki czy ratownicy medyczni. - Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych przedstawiło stanowisko, w którym wyraża stanowczy sprzeciw wobec pominięcia diagnostów laboratoryjnych oraz innych zawodów medycznych np. fizjoterapeutów podczas przyznawania podwyżek - czytamy w stanowisku KRDL.

 

MZ tworzy podziały między zawodami

Środowisko domaga się wyjaśnień, dlaczego diagności laboratoryjni są pominięto grupą zawodową. -To tak jakby w procesie leczenia uczestniczyli tylko lekarze, pielęgniarki, położne i ratownicy medyczni - czytamy dalej.

- Obecnie opieka nad pacjentem wymaga współpracy wszystkich osób wykonujących zawody medyczne, od których wymaga się wysokich kwalifikacji stąd wyróżnianie finansowe tylko wybranych grup wpływa niekorzystnie na współpracę, jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych i bezpieczeństwo pacjenta – informuje w stanowisku Prezydium KRDL.

W opinii diagnostów laboratoryjnych Ministerstwo Zdrowia tworzy podziały i wprowadza różnice w zarobkach. Resort zawiera umowy tylko z określoną grupą społeczną powodując tym samym różnice w zarobkach przedstawicieli zawodów, którzy mają porównywalne wykształcenie, kompetencje i zakres obowiązków.

Brak diagnostów spowodowany niskim zarobkami

Jak czytamy dalej w stanowisku KRDL:

Najwyższa Izba Kontroli w raporcie z ubiegłego roku na temat diagnostyki laboratoryjnej zwróciła uwagę, że w Polsce jest zbyt mało diagnostów laboratoryjnych. Z danych KIDL wynika, że w Polsce jest ok. 16 tys. diagnostów laboratoryjnych,
z których 12,5 tys. aktywnie wykonuje zawód.

Diagności laboratoryjni zwracają uwagę, że część absolwentów analityki medycznej po studiach nie pracuje w zawodzie ze względu na dramatycznie niskie zarobki. Średnie zarobki diagnostów laboratoryjnych nie przekraczają 3 tys. zł brutto.

 JK

źródło: KRDL

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz