OECD o wydatkach na zdrowie w 2017 r. Polska w ogonie

16 Lipca 2018, 14:00

OECD opublikował szacunkowe dane dotyczące wydatków na zdrowie w 2017 r. Polska jest na 6 miejscu od końca na 38 państw. Oceniono też, że w 2016 r. odnotowano najwyższy od 7 lat wzrost globalnych wydatków na opiekę zdrowotną. Wzrost wydatków na poziomie 3,4 proc. jest najwyższym wynikiem od kryzysu gospodarczego w 2009 r. Światowa ochrona zdrowia wciąż jednak odbiega od tendencji wzrostowej sprzed globalnego kryzysu. Wówczas średni roczny wzrost nakładów na zdrowie szacował się na poziomie 4-6 proc.

 

Europa oszczędza na zdrowiu

Światowy kryzys gospodarczy odbił się na systemach zdrowia wielu krajów. Rządy szukając oszczędności, często sięgały do budżetów zdrowotnych.

Za Europejskie kraje, które już uporały się z kryzysem, możemy uznać: Portugalię, Włochy i Hiszpanię. Zrównały poziom finansowania systemu ochrony zdrowia z przedkryzysowym stanem. Z kolei dla Grecji wydatki w 2017 r. wciąż były o 30 proc. niższe niż w roku 2009, a Estonia i Litwa wydają na zdrowie blisko 40 proc. mniej niż przed kryzysem.

Nieugięte w swojej polityce wzrostu nakładów na zdrowie pozostały kraje spoza naszego kontynentu. M.in. w Korei wzrost nakładów utrzymywał się na stałym, 6 proc. poziomie. Pozwoliło to osiągnąć Koreańczykom budżet zdrowotny o 55 proc. wyższy niż w 2009 r. Wydatki ochrony zdrowia nie zostały naruszone również w Kanadzie, Australii oraz Stanach Zjednoczonych. Stały wzrost nakładów na zdrowie doprowadził do zwiększenia wartości finansowania ochrony zdrowia od 10 do 20 proc.

Kto płaci za leczenie?

W 22 krajach OECD wydatki na zdrowie w blisko 71 proc. pokrywane były przez publiczną kasę zdrowia. Najwyższy wskaźnik publicznych nakładów na leczenie widać w krajach Skandynawii, Belgii oraz Japonii, gdzie blisko 84 proc. wydatków na zdrowie opłacanych jest przez resort zdrowia. Najmniejszy wpływ portfela rządowego na leczenie obywateli widać w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Chile i Szwajcarii. W Polsce 69 proc. kosztów związanych z leczeniem pokrywanych jest przez NFZ i ZUS. Pozostałe wydatki pokrywamy z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego lub z „własnej kieszeni”.

Wydatki na zdrowie mieszkańca. Polska na 6 miejscu od końca

W 2017 r. prognozuje się, że wydatki na ochronę zdrowia w przeliczeniu na mieszkańca będą wynosiły ok. 4069 dolarów. Największe wydatki/osobę osiągną Stany Zjednoczone (10 tys. dolarów) oraz Szwajcaria (8 tys. dolarów). Najmniejsze wydatki osiągną: Meksyk, Turcja i Kolumbia, gdzie na zdrowie, w przeliczeniu na jednego mieszkańca przeznacza się 1 tys. dolarów. W Polsce na zdrowie jednego mieszkańca przypada 2 tys. dolarów budżetu na zdrowie. Plasuje nas to na 6 miejscu od końca wśród krajów OECD. Zaraz za Chile, Łotwą, Turcją, Meksykiem i Kolumbią. 

źródło i opracowanie tabel: OECD 

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz