Ł. Szumowski wyśle 100 lekarzy do USA. Co z pielęgniarkami?

17 Lipca 2018, 9:47 Szumowski TVP

Minister Łukasz Szumowski mówił w TVP o planach współpracy z USA, ryzyku ogólnopolskiego protestu pracowników medycznych oraz utworzeniu polskiej Agencji Badań Medycznych. 

Umowa z USA

Minister mówił też o podpisanym w piątek porozumieniu o współpracy USA i Polski w obszarze nauk biomedycznych. 

– Polscy lekarze i badacze będą mogli wyjeżdżać na staże do najlepszych klinik i instytutów w USA. Na razie chcielibyśmy, na stulecie odzyskania niepodległości sfinansować stu lekarzom staż w topowych jednostkach USA, m.in. w Narodowym Instytucie Zdrowia. Takie 3-6-miesięczne staże zaowocowałby w znajomości, kontakty i wiedzę, którą ci lekarze będą mogli zaimplementować w swoich ośrodkach w Polsce – zapowiedział min. zdrowia Łukasz Szumowski w „Gościu Wiadomości”. Wymiana ma się jednak zacząć dopiero za pięć lat.

Jak podkreślał minister, na wymianie lekarzy i badaczy zyskają pacjenci w Polsce. 

100 lekarzy na 100-lecie niepodległości

Wcześniej mogłyby ruszyć staże opłacane przez polskie państwo. 

– Chcielibyśmy sfinansować stu lekarzom staż w topowych jednostkach USA m.in. w Narodowym Instytucie Zdrowia. Takie 3- 6-miesięczne staże zaowocowałby w znajomości, kontakty i wiedzę, którą ci lekarze będą mogli zaimplementować w swoich ośrodkach w Polsce. Ruszyłoby to wszystko z początkiem przyszłego roku – mówił minister. 

Agencja Badań Medycznych

Minister zdrowia poinformował także, że USA może pomóc Polsce w utworzeniu polskiej Agencji Badań Medycznych. Dzięki temu, jak mówił, „uczylibyśmy się na błędach Amerykanów, a nie swoich”.

Chcemy inwestycji

Szumowski stwierdził, że Polska jest otwarta na to, by współpracować z amerykańskim biznesem medycznym, IT i koncernami farmaceutycznymi, pod warunkiem, że zainwestują oni w Polsce, budując fabryki czy otwierając działy badawcze.

 Protestu pielęgniarek nie będzie

- Na pewno nie wisi nad nami widmo protestu ogólnokrajowego, centralnego protestu pielęgniarek - zapewnił Ł. Szumowski. Nie wykluczył jednocześnie,  że nie będą pojawiały się lokalne konflikty. Dodał, że Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych oraz centrala związkowa zgodziły się na wspólne rozwiązywanie tego typu lokalnych konfliktów i pomoc w mediacjach. 

- Pielęgniarki interesowało najbardziej zagospodarowanie dodatku 4×400, które mają i włączenie go do podstawy. 1100 z 1600 brutto zostanie włączone do podstawy - mówił Łukasz Szumowski. Dodał, że pielęgniarkom chodziło o takie zagospodarowanie dodatku, aby był on bezpieczny,  żeby pielęgniarki czuły się bezpiecznie i  żeby dodatek pracował również na ich emerytury.

Źródło: TVP Info

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

ja Wtorek, 17 Lipca 2018, 11:44
A może i 100 pielęgniarek ?