Fizjoterapeuci: ile zarabiają, czemu oburzają się na MZ?

17 Lipca 2018, 10:03 Fizjoterapeuci

- Środowisko domaga się wyjaśnień, dlaczego fizjoterapeuci są pominiętą grupą zawodową w przyznawaniu podwyżek - pisze Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii. Mówi m.in. o dzieleniu środowiska pracowników medycznych przez MZ. Ręczne sterowanie zarobkami w placówkach medycznych i to w dodatku tylko w stosunku do wybranych grup zawodowych rodzi coraz więcej problemów - uważają fizjoterapeuci. 

"Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii wyraża oburzenie i głębokie niezadowolenie w traktowaniu Fizjoterapeutów przez Ministerstwo Zdrowia.

Środowisko domaga się wyjaśnień, dlaczego fizjoterapeuci są pominiętą grupą zawodową w przyznawaniu podwyżek.

Propaganda ministra zdrowia jest tak skandaliczna, że choć próbuje skłócić nasze środowisko – dzieląc na lepszych i gorszych, spełniał np. częściowo żądania rezydentów i pielęgniarek pomijając fizjoterapeutów , diagnostów, elektro radiologów, psychologów, logopedów.
Obecnie opieka nad pacjentem wymaga współpracy wszystkich osób wykonujących zawody medyczne, od których wymaga się wysokich kwalifikacji. Stąd wyróżnianie finansowe tylko wybranych grup wpływa niekorzystnie na współpracę, jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych i bezpieczeństwo pacjenta

Fizjoterapeuci zarabiają około 1650 do 2140 zł. Jest to między innymi powodem masowych wyjazdów za granicę. Polscy fizjoterapeuci są najliczniejszą grupą migrujących w Europie. Według UE jest to aż 46 proc. z ogólnej liczby migrujących fizjoterapeutów w Europie.

Na fizjoterapeutów nakładane są coraz szersze obowiązki, diagnostyka i planowanie fizjoterapii, na podmioty realizujące świadczenia rehabilitacji dodatkowe obciążenia bez waloryzacji wyceny tych świadczeń co powoduje że działalność fizjoterapeutyczna jest coraz mniej rentowna.

Jako grupa zawodowa obserwujemy że jedyną drogą do rozmów i uzyskania podwyżek płacowych jest protest i strajk, ponieważ tylko te grupy zawodowe osiągają realne podniesienie płac, które usilnie protestują".

AK

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

10 komentarzy

Tomasz Środa, 18 Lipca 2018, 12:35
Ja pracuje od 22lat w zawodzie...owszem jak wszędzie zdarzają się osoby, które nie nadają się na swoje stanowisko pracy...lecz jeśli chodzi o planowanie rehabilitacji...to wybaczcie ale z lekarzy którymi pracowałem (a Było ich wielu) może dwóch wiedziało o co na prawdę chodzi...
Meg Środa, 18 Lipca 2018, 21:27
Co więcej nawet nie ukrywają, że nie wiedzą o ci chodzi. Większość ma swoje dwa pakiety zabiegów i jechanie - bez względu na diagnozę.
Ana Wtorek, 17 Lipca 2018, 19:31
Witam pracowałam z 20 osobową grupą fizjoterapeutów przez 10 lat i mogę powiedzieć że jest to grupa (oczywiście nie wszyscy) która oczywiście jest wykształcona ale co do swojej pracy pozostawia wiele do życzenia .
Lukasz Czwartek, 19 Lipca 2018, 13:20
Jak to mówią- ciagnie swoj do swego. Moze czas sie zastanowic czemu jest Pani współpracuje z takimi osobami a nie profesjonalistami ;)
Meg Środa, 18 Lipca 2018, 21:28
Jak nfz płaci 6 zł za zabieg to co się dziwić ...
Toni Środa, 18 Lipca 2018, 12:30
A kim Ty jesteś z zawodu???
Tomasz Środa, 18 Lipca 2018, 12:29
A kim Ty jesteś z zawodu???
Mag Środa, 18 Lipca 2018, 11:22
Nie ma ludzi którzy nie mają nic za uszami. Idealnych pracowników można na palcach u jednej ręki policzyć. W szpitalu pracuje kilka grup zawodowych nie tylko pielęgniarki, które rzekomo tak wspaniale wykonują swoje obowiązki (oczywiście nie wszystkie ale wyjątków jest dość dużo) i lekarze. Pozostałe grupy są zamiatane pod dywan. Podwyżki jak pracuję już 17 lat w zawodzie zawsze są tylko dla lekarzy i pielęgniarek. Dlatego uważam, że bez strajku nic nie wyegzekwowujemy.
Diana Środa, 18 Lipca 2018, 23:22
Pielęgniarki i lekarze toczą ciężkie boje o swoje prawa, a fizjoterapeuci chcą się na nich ślizgać. Ruszcie się i pokażcie, że jesteście i coś chcecie.
Mewa Środa, 18 Lipca 2018, 10:13
W każdym zawodzie medycznym niestety zdarzają się osoby których jakość pracy pozostawia wiele do życzenia. Dotyczy to i fizjoterapeutów i lekarzy i pielęgniarki itd. Co nie zmienia faktu, że opisane w artykule postulaty są słuszne. Dobry fizjoterapeuta jest niezastąpiony zarówno w diagnostyce jak i terapii. Częstokroć wskutek niewłaściwej diagnostyki, niewiedzy lekarzy, pacjenci, którzy wymagają profesjonalnej interwencji fizjoterapeuty przekierowywani są do kolejnych lekarzy specjalistów . Efekt - pogorszenie stanu zdrowia wskutek niewłaściwego leczenia... Należy zauważyć, że nikt w podwyżkach nie pominął słabych lekarzy czy pielęgniarek, więc nie ma żadnego powodu by ktokolwiek z grupy zawodowej fizjoterapeutów został pominięty stosowną regulacją. No z drugiej strony, nie zawsze lekarz jest w stanie ocenić jakość pracy fizjoterapeuty gdyż zwyczajnie się na niej nie zna...