Znaczna redukcja wydatków na reklamę w branży farmaceutycznej

17 Lipca 2018, 10:05 dane dokumenty raport

 Instytut Monitorowania Mediów zbadał wydatki reklamowe w marcu 2018 roku w wybranych branżach: farmaceutycznej, handlowej, motoryzacyjnej, finansowej i telekomunikacyjnej. Pomimo ograniczenia budżetu na promocję o ponad 70 mln zł, to wciąż branża farmaceutyczna znajduje się na drugim miejscu największych reklamodawców w Polsce

 

 

 

Wydatki reklamowe w podziale na branże

Według danych IMM z monitoringu reklam w mediach tradycyjnych nadal największy budżet na promocję przeznacza branża handlowa, której wydatki w czerwcu wyniosły 38 proc. wydatków spośród wszystkich przeanalizowanych branż. Na drugim miejscu, ze znacznym spadkiem nakładów w stosunku do poprzedniego miesiąca (ponad 72 mln mniej)  znajduje się farmacja - 27 proc. (spadek z 32 proc.), na kolejnych finanse (13 proc.), telekomunikacja (12 proc.) i motoryzacja (10 proc.). 

Branża

Handel

Farmacja

Finanse

Telekomunikacja

Motoryzacja

Koszt

368,5 mln zł

254,4 mln zł

124,3 mln zł

113,5 mln zł

92,6 mln zł

 

Wydatki reklamowe w podziale na media

Największe wydatki w przeanalizowanych branżach nadal pochłaniane są przez reklamy telewizyjne (ponad 40 proc. w każdej dziedzinie), natomiast najmniejsze budżety przeznaczane są na promocję w prasie. Branża farmacji zdecydowanie skłania się ku reklamom telewizyjnym, a jednocześnie kładzie największy nacisk na reklamę w prasie spośród wszystkich, przeanalizowanych branż.

Farmacja: marki o największych wydatkach reklamowych

W czerwcu marka Molekin po raz kolejny wygenerowała największe wydatki w branży farmaceutycznej – niemal 8 mln zł na reklamę w mediach tradycyjnych. Na kolejnych miejscach z nieco mniejszymi wynikami znalazły się Ibuprom (często obecny
w zestawieniu IMM), Litrosal Zdrovit, Perspiblock oraz Steper.

Farmacja: typy reklamowanych produktów

Wśród bardzo szerokiego wachlarzu produktów reklamowanych w branży farmaceutycznej największe budżety zostały przeznaczane na środki przeciwbólowe- 20 proc. (wzrost z 7 proc.) oraz suplementy diety. Dalej można wymienić m.in. produkty związane z kategorią „uroda”, witaminy i minerały, a także preparaty wspomagające trawienie.

Finanse: typy reklamowanych usług

W czerwcu branża finansowa w największym stopniu inwestowała w reklamy bankowości (61 proc. wszystkich kategorii produktowych). Ubezpieczenia stanowiły 7 proc. wszystkich reklam plasując się na równi z usługami inwestycyjnymi zaraz za usługami finansowymi. 

źródło: IMM 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz