Sejmowa komisja zdrowia: pierwsze czytanie projektu noweli o IKP

17 Lipca 2018, 16:47 lekarz informatyzacja

Wprowadzenie Internetowego Konta Pacjenta (IKP) - zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy, którego pierwsze czytanie odbyło się we wtorek podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia.

Chodzi o rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw.

Komisja przyjęła m.in. poprawkę Tomasza Latosa (PiS), która wprowadza możliwość elektronicznego potwierdzania zlecenia na wyroby medyczne. Obecnie zlecenie trzeba potwierdzać w oddziale NFZ.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński wyjaśnił, że projekt przewiduje wprowadzenie Internetowego Konta Pacjenta. Dzięki IKP każdy pacjent będzie miał dostęp online do informacji m.in. o otrzymanych receptach, skierowaniach, zleceniach na wyroby medyczne, udzielonych świadczeniach oraz ich koszcie, dokonanych wyborach lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej. Za pośrednictwem IKP pacjent będzie mógł też m.in. upoważnić inną osobę do dostępu do swoich danych medycznych lub informacji o stanie zdrowia.

- IKP ma być jedną uniwersalną bramą dla wszystkich obywateli do systemu ochrony zdrowia. To odpowiedź na problem, który zdiagnozowaliśmy, że budujemy wiele rozwiązań, wiele systemów, ale nie korzystają one ze swojego dorobku. (…) Mamy domenę pacjent.gov.pl i tam będziemy udostępniać szereg informacji z różnych systemów: elektroniczna recepta, elektroniczne skierowanie i udostępnianie elektronicznej dokumentacji medycznej. Chcemy pójść krok dalej i chcemy, żeby były tam dostępne też informacje z NFZ, o kosztach świadczeń, kolejkach – mówił J. Cieszyński. Bedą to te z informacje z ZUS o elektronicznych zwolnieniach.

Dodał, że w ramach ustawy przewiduje się możliwość korzystania z danych logowania, które mają pacjenci w ramach Zintegrowanego Informatora Pacjenta NFZ.

- Chodzi o maksymalne spopularyzowanie dostępu do IKP. Dostęp będzie za pomocą ePUAP, ZIP, ale będzie też możliwe wykorzystanie tożsamości za pomocą tzw. węzła krajowego. Dzięki temu do końca roku uda nam się udostępnić te usługi dla ok. 10 milionom użytkowników – mówił wiceminister.

Ponadto ustawa ma wprowadzić jednolite standardy dla systemów informatycznych szpitali i jednostek prowadzących rejestry medyczne. - Określimy też minimalne wymogi dotyczące bezpieczeństwa – podkreślił J. Cieszyński.

Szpitale razem kupią leki

- Chodzi też o możliwość wspólnego zakupu leków przez szpitale, co może pozwolić na uzyskanie bardziej korzystnej ceny leków. To nie będzie obligatoryjne – poinformował wiceminister. Chodzi o  organizowanie wspólnych postępowań na zakup leków i wyrobów medycznych. Dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ mają być zobowiązani do monitorowania przetargów na produkty podlegające refundacji.

Opozycja: Skąd przepisy o centralnym zakupie leków w ustawie o cyfryzacji?

Posłowie Platformy Obywatelskiej dopytywali dlaczego do ustawy o informatyzacji wrzucono centralizację zakupu leków i wyrobów medycznych. Ponadto zgłaszali zastrzeżenia do faktu,  że jeszcze przed pierwszym czytaniem do projektu zgłoszono szereg poprawek.  - Rozwiązania dotyczące wspólnych przetargów powinny znaleźć się w odrębnej ustawie, a nie jako dodatek do ustawy wprowadzającej Internetowe Konto Pacjenta – stwierdziła Beata Małecka-Libera (PO). Także Bartosz Arłukowicz (PO) pytał o te zapisy i o to, jaki był powód takiego rozwiązania.

Tomasz Latos (PiS) przekonywał, że projekt jest wypełnieniem luki, która do tej pory była w systemie. - Na tą chwilę jest to bardzo dobra ustawa. Idźmy wszyscy w kierunku informatyzacji – mówił. Jak wyjaśniał, poprawki mogą być składane na różnym etapie procedowania projektu.

Wiceminister J. Cieszyński odpowiadając na pytania posłów poinformował, że zapisy mówiące o centralnych zakupach zostały wprowadzone na etapie Komitetu Stałego Rady Ministrów już po konsultacjach społecznych projektu ponieważ w toku tych konsultacji została zgłoszona taka propozycja.

AK

Polecamy także:

Oddziały NFZ kupią hurtowo leki placówkom?

Pierwsza recepta wystawiona, czas na IKP

Lekarze przeciwni informatyzacji? Najpierw e-zwolnienia, teraz IKP

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz