Bawaria: Land zachęca lekarzy do pracy na wsi.

18 Lipca 2018, 12:42 lekarze

W celu zwiększenia ilości lekarzy rodzinnych na wsiach, w Bawarii Ministerstwo Zdrowia uruchomiło specjalny program wsparcia.

452 lekarzy otrzyma dofinansowanie otwarcia własnej praktyki na terenie wiejskim. 364 z nich to lekarze rodzinni, a 88 to specjaliści.

Wsparcie otrzymają również studenci medycyny. Stypendia dostało już 158 ​​studentów, którzy po studiach zgodzili się pracować na wsi. Aby uczynić program bardziej atrakcyjnym, kwota finansowania została podwojona od 1 lutego 2018 roku z 300 do 600 euro miesięcznie. Oprócz wsparcia finansowego 5 proc miejsc na studiach medycznych zostanie zarezerwowana dla lekarzy, którzy chcą pracować jako rodzinni.

Program wsparcia rozpoczął się w 2012 r. od lekarzy rodzinnych, a od 2015 r. również lekarze specjaliści otrzymali dofinansowanie. Jak dotąd, finansowanie promocji, według Ministerstwa Zdrowia, dostępne było 38 milionów euro. Ta suma ma zostać powiększona w przyszłości.

W innych Landach funkcjonują już podobne programy. W Badenii-Wutenmbergii istnieją dofinansowania do otwarcia praktyk lekarzy rodzinnych na terenach wiejskich. Program okazał się tam jedynie połowicznym sukcesem, ponieważ znaczna część lekarzy zdecydowała się zwrócić dofinansowania. W Meklemburgii uruchomiony został program stypendiów dla studentów medycyny planujących karierę jako lekarze rodzinni.

Źródło: aerzteblatt.de

AM

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz