Posłowie: Umowy na AOS wydłużone do końca 2019 r.

19 Lipca 2018, 10:19 sejm

Wydłużenie do końca 2019 r. umów z NFZ na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS) - przewiduje jedna z poprawek wprowadzonych do procedowanego obecnie w Sejmie projektu nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw. Co ciekawe, resort zdrowia przerzuca odpowiedzialność na szefów oddziałów. 

Pierwsze czytanie projektu, odbyło się we wtorek podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia. Projekt wprowadza Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Komisja przyjęła kilkanaście poprawek zgłoszonych przez Tomasza Latosa (PiS).

Jedna z poprawek przewiduje wydłużenie do końca 2019 r. umów ze świadczeniodawcami w zakresie AOS.

Chodzi o art. 11: 

1. Na wniosek dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, za zgodą świadczeniodawcy, umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawarte w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i realizowane w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, mogą zostać przedłużone na okres nie dłuższy niż do dnia 31 grudnia 2019 r.

2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, dyrektor właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, kieruje do wszystkich świadczeniodawców realizujących umowy, o których mowa w ust. 1, które nie zostały wypowiedziane na dzień nadania wniosku.

 

Szybka zmiana ustawy

Wydłużenie umów zapowiadał minister zdrowia Łukasz Szumowski pod koniec czerwca. Pisaliśmy o tym tutaj

Zmiana ustawy w tym zakresie powinna być przyjęta  najpóźniej w lipcu, bo NFZ nie wyrobi się z konkursami na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną. Aby zapisy weszły jak najszybciej, poprawka została zaproponowana do procedowanej właśnie w Sejmie ustawy.

Decyzja o wydłużeniu umów może mieć też wymiar polityczny. Nie bez powodu także poprzedni rząd przesuwał konkursy  - ich wynik trudno przewidzieć, jest ryzyko dużych zawirowań, które w tym przypadku zbiegłyby się w czasie z wyborami samorządowymi. 

Do projektu została przyjęta także inna poprawka nie związana z IKP, która wzbudziła wiele kontrowersji szczególnie w środowisku aptekarskim. Chodzi o możliwość sprzedaży wysyłkowej leków na receptę osobom niepełnosprawnym.

Nasz komentarz: z jednej strony można się cieszyć, że przepisy są elastyczne. Z drugiej strony trudno oprzeć się wrażeniu, że to przerzucanie odpowiedzialności przez resort zdrowia i centralę NFZ na poziom szefów oddziałów wojewódzkich. Ale za to wytrąca się opozycji argument, że rząd nie poradził sobie i "betonuje" umowy (wcześniej to PiS zarzuty takie stawiał PO-PSL).
Skoro zapadła decyzja, żeby umowy aneksować wprowadzenie wymogu by szef oddziału konsultował się z szefami kilkuset placówek, które i tak kontrakty mają i niemal na pewno chcą je utrzymać wydaje się nieuzasadnione. Z drugiej strony żadnego głosu nie mają ci, którzy z powodu aneksowania tracą na kolejny rok szansę wystartowania o publiczne środki. 

AK

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz