Sejm: komisja zdrowia za doprecyzowaniem dot. wysyłkowej sprzedaży leków Rx

19 Lipca 2018, 11:11 leki

Doprecyzowanie zapisów o wysyłkowej sprzedaży leków na receptę osobom niepełnosprawnym  - zawiera przyjęta w czwartek przez sejmową komisję zdrowia poprawka do projektu noweli ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw. W myśl poprawki, wykaz leków wyłączonych z wysyłkowej sprzedaży zostanie określony w rozporządzeniu ministra zdrowia.

We wtorek podczas pierwszego czytania ustawy komisja zdrowia przyjęła poprawkę umożliwiającą wysyłkową sprzedaż leków Rx pacjentom z niepełnosprawnością. Podczas drugiego czytania PiS zgłosił poprawkę doprecyzowującą do tego zapisu.

Tomasz Latos (PiS) wyjaśnił, że chodzi o to, aby nie było żadnych wątpliwości jak będzie realizowana sprzedaż wysyłkowa leków i zapisanie w rozporządzeniu ministra zdrowia, jakie leki będą wyłączone z tej sprzedaży wysyłkowej.

Aptekarze przeciwni

Zastrzeżenia do zapisu umożliwiającego wysyłkową sprzedaż leków na receptę osobom niepełnosprawnym, a także do zgłoszonej poprawki zgłaszali przedstawiciele Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Wiceprezes Marek Tomków mówił m.in. o braku przepisów karnych w przypadku złamania zasad dotyczących sprzedaży wysyłkowej leków na receptę osobom niepełnosprawnym, braku określonych warunków przewozu tych leków oraz kontroli tej wysyłki, zagrożeniu wykorzystania tych zapisów do wywozu leków za granicę.

 - Naczelna Rada Aptekarska proponuje, żeby leki na receptę zamienić na wyroby medyczne podlegające refundacji - mówił M.Tomków. Jak mówił, wówczas osobom niepełnosprawnym mogłyby być dostarczane wysyłkowo np. pieluchomajtki, podkłady, czyli produkty w dużych opakowaniach, po które nie musieliby iść do apteki. - Nie pchajmy się w leki, bo nie wiemy co za tym stoi - podkreślił.

MZ uspokaja

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński stwierdził, że wszystkie zgłoszone uwagi dowodzą, iż wspólnym celem jest dobro pacjenta. Podkreślił, że rozporządzanie, które zostanie wydane na podstawie tych przepisów będzie opracowywane we współpracy ze środowiskiem farmaceutów, a także pacjentów. "Rozporządzenie określi wykaz tych produktów, których niedopuszczalna będzie sprzedaż wysyłkowa" - zapewnił.

Przypomniał, że już teraz wysyłkowa sprzedaż leków jest legalna, tylko dotyczy leków nie na receptę.

- Wskażemy, że wysyłkowa sprzedaż będzie tylko w przypadku e-recepty, a e-recepty będą podlegać kontroli - mówił.

- Nie pozwolimy aby jakiekolwiek ułatwienia dla osób niepełnosprawnych w jakikolwiek sposób utrudniły walkę z nielegalnym wywozem leków - zastrzegł.

AK

Polecamy także:

Leki Rx z internetu? MZ: tylko na e-receptę i z obostrzeniami

Farmaceuci ostro o pomyśle wysyłkowej sprzedaży leków

Leki na receptę dostępne w sprzedaży wysyłkowej

Sejmowa komisja zdrowia: pierwsze czytanie projektu noweli o IKP

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz