Koszty szpitali powiatowych rosną, a finansowanie maleje

19 Lipca 2018, 11:36 pieniądze

Pomimo wstępnych informacji o odwołaniu posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Szpitali Powiatowych, spotkanie się odbyło. Mówiono o brakach kadry medycznej i niskim finansowaniu w szpitalach powiatowych. 

Spotkanie odbyło się bez przedstawicieli resortu zdrowia i jedynie przedstawiono podstawowe wyzwania szpitali miejskich i powiatowych.

 - Odbieram bardzo dużo sygnałów od dyrektorów szpitali powiatowych, jak porozumienie pielęgniarek z resortem wpłynie na budżety szpitali. U niektórych będzie mogło to generować nawet kilkusettysięczne długi. Jest to bardzo ważne wyzwanie, które trzeba będzie unormować – mówił przewodniczący zespołu, Andrzej Gawron. - Przyznanie dodatkowych środków jednej grupie medycznej – która jak dodał i tak wymaga wsparcia ze względu na niskie zarobki - powoduje pewną spiralę żądań i dodatkowych skutków związanych ze strukturą wynagrodzeń – mówił.

Ponadto - w niektórych oddziałach pojawiają się wnioski o zawieszeniu działalności z powodu braku kadry medycznej lekarzy. Jednocześnie spirala związana z ich wynagrodzeniami wzrasta. Szpitale w walce o kadrę podwyższają stawki, co powoduje wzrost kosztów. Pomimo tych działań wciąż nie odnotowuje się wzrostu liczby kadr – dodał.  

Małym szpitalom zabiera się fundusze

Jak przekonywał Krzysztof Ostrowski, ryczałt dla szpitali powiatowych w pierwszym półroczu był o 0,1 proc. większy niż roku ubiegłym. 23 proc. szpitali miało ryczałt niższy niż w roku poprzedzającym (z czego 95 proc. to szpitale powiatowe i miejskie). W drugim półroczu sytuacja poziomu ryczałtu jest podobna.

- Musimy zacząć szukać dodatkowych środków. Obecnie obserwujemy polaryzację budżetu w służbie ochrony zdrowia. Duże szpitale są widocznie wzmacniane, kiedy małe szpitale odnotowują mniejsze wartości finansowania – mówił K. Ostrowski, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów i członek Komisji Zdrowia.


- Na ten rok brakuje ok. 3 mld zł do zrównoważenia wzrostu wydatków na zdrowie. Ustawa wspierająca osoby niepełnosprawne przyczyni się w przyszłym roku do zwiększenia wydatków na poziomie 1,6 mld zł. Skutki podwyżek płac to 5,5 mld zł dodatkowych wydatków. Wpływ ze składki zdrowotnej wyniesie dodatkowe 6,1 mld zł w najbardziej optymistycznej wersji. Tylko te dwa powody skutkują brakiem dodatkowych 1,5 mld zł w budżecie – mówił K. Ostrowski..

Następne spotkanie zespołu planuje się zebrać po wakacjach. Tym razem przewodniczący spodziewa się pojawienia na posiedzeniu przedstawicieli ministerstwa.

Polecamy również:

Szpitale Powiatowe żądają zwiększenia wartości świadczeń

Szpitale powiatowe: NFZ tnie kontrakty, placówki tną plany działani

Szpital powiatowy zwalnia wszystkich pracowników

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

doktorek Czwartek, 19 Lipca 2018, 13:32
błogosławiona luka pokoleniowa wśród lekarzy ... jedyna przyczyna zmian na lepsze dla Nas