MZ: nie wykorzystano 0,73 proc. zakupionych szczepionek przeciwko pneumokokom

19 Lipca 2018, 15:59 szczepienie dziecko


Resort zdrowia odpowiadając na pytania Polityki Zdrowotnej poinformował, że wykorzystał zdecydowaną większość zakupionych 1,2 miliona dawek szczepionek przeciwko pneumokokom. Nie wykorzystano 0,73 proc. tych szczepionek, czyli ponad 8,7 tys. sztuk

Polityka Zdrowotna pytała o szczepienia przeciwko pneumokokom, m.in. jakie zapasy szczepionek posiada MZ, kiedy planuje kolejne zakupy, ile dzieci zostało zaszczepionych w ramach obowiązkowych szczepień ochronnych, ile dzieci skorzystało z darmowych szczepień w ramach rozdysponowywania nadwyżki, choć nie spełniały kryteriów do objęcia programem obowiązkowym, czy i ile szczepień się przeterminowało lub np. ze względu na bliskość upływu terminu ważności było wymienionych na nowsze przez producenta?

Ponad 5 tys. sztuk szczepionki przeterminowało się

- Na dzień 2 lipca 2018 r. w Centralnej Bazie Rezerw (CBR) Sanitarno-Przeciwepidemicznych (CBR) pozostaje 5 133 sztuk szczepionki PCV10 z datą ważności 30.06.2018 r. o wartości – 443 491,20 zł – poinformowało biuro prasowe MZ.

Ile dzieci dodatkowo zaszczepiono w ramach rozdysponowania nadwyżki szczepionek

Jak podkreśla resort, Minister Zdrowia we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym przeprowadził kampanię „wiosna bez pneumokoków” trwającą w okresie od 20 marca do 29 czerwca 2018 r., w ramach której bezpłatnie zostało zaszczepionych 125 tys. dzieci do 5 r.ż., które nie były objęte obowiązkowym szczepieniem. Oznacza to, że do tych szczepień wykorzystano 250 tys. dawek (każde dziecko otrzymało dwie dawki).

Obecnie w dyspozycji CBR znajduje się 824 300 sztuk szczepionki.

Od 11 czerwca 2018 r. wydanych zostało 159 750 sztuk.

Niewykorzystane szczepionki przeciwko pneumokokom pochodzą z zakupu 1,2 mln dawek zrealizowanego w grudniu 2016 r. Dotyczy to 8 723 sztuk, co stanowi 0,73 proc. z całości dokonanego zakupu.

Powód przeterminowania – niższy poziom wyszczepień

MZ wyjaśniło, że do przeterminowania doszło z powodu niższego niż zakładano poziomu realizacji szczepień przeciwko pneumokokom wśród dzieci w roczniku objętym szczepieniem w okresie od stycznia do kwietnia 2018 r., pomimo wzmożonego nadzoru nad wyszczepialnością.

Mogło mieć to związek z sezonem infekcyjnym – wzrost zachorowań mógł ograniczyć liczbę kwalifikacji do szczepień.

Zakup 1,2 mln dawek szczepionki był związany z wprowadzeniem do Programu Szczepień Ochronnych nowego populacyjnego szczepienia przeciwko pneumokokom dla dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 r. (dotąd szczepieniem obowiązkowym były objęte wyłącznie dzieci z grup ryzyka).

Szczepionka musiała zostać zabezpieczona do realizacji procedury z chwilą wejścia w życie obowiązku szczepień, tj. na dzień 1 stycznia 2017 r. Szczepienia są prowadzone w całym cyklu tym samym preparatem, stąd zakup liczby dawek zabezpieczającej realizację szczepień w schemacie 3-dawkowym. Minister zdrowia jest zobowiązany do zapewnienia szczepionki do szczepień obowiązkowych dla wszystkich dzieci.

Szczepienie realizowane po raz pierwszy dla całej populacji dzieci

Resort tłumaczy, że dokładne oszacowanie liczby dawek było dodatkowo utrudnione w związku z tym, że było to nowe obowiązkowe szczepienie, realizowane po raz pierwszy dla całej populacji dzieci.

Do czasu przeprowadzenia przetargu w 2016 r. do PSO były kupowane zarówno szczepionki PCV10, jak i PCV13 dla dzieci z grup ryzyka objętych obowiązkiem szczepień.

Zalecenia producentów szczepionek, jak i medyczne rekomendacje wskazują, że szczepienie rozpoczęte danym preparatem powinno być nim kontynuowane. Szczepionki dla dzieci, które rozpoczęły schemat szczepienia PCV13 były zabezpieczone na kontynuację.

Przetarg na szczepionkę

Szczepionka do szczepień populacyjnych przeciwko pneumokokom została kupiona w przetargu nieograniczonym z zachowaniem zasad uczciwej konkurencji na podstawie kryteriów oceny ofert.

Zakupiona szczepionka została zarejestrowana i dopuszczona do obrotu zgodnie z procedurą centralną przewidzianą dla tego produktu. Zgoda ministra zdrowia dotyczyła możliwości zaoferowania w przetargu szczepionki w opakowaniu obcojęzycznym.

AK

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

roki Czwartek, 26 Lipca 2018, 15:06
zdecydowanie na pneumokoki polecam szczepionke Prevenar!
Anna Czwartek, 19 Lipca 2018, 18:54
Czy część z tych szczepionek, w związku z niewielkim zainteresowaniem rodziców, o jakim mówiono w mediach, została "zutylizowana" w ciałach dzieci z domów dziecka? Ponoć takie są praktyki. W końcu utylizacja odpadów medycznych jest kosztowna, taniej dać w gratisów lub zużyć w kimś na siłę.
JK admin Piątek, 20 Lipca 2018, 12:18
Z tego co nam wiadomo koszty szczepień lub leczenia w przypadku powikłań są znacznie droższe od utylizacji szczepionek.