Wysyłkowa sprzedaż leków Rx: nie wszyscy aptekarze przeciwni

20 Lipca 2018, 9:57 Apteka

Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek deklaruje, że nie zamierza protestować przeciwko poprawce wprowadzającej wysyłkową sprzedaż leków na receptę osobom niepełnosprawnym.

Jak podkreśliła organizacja, aptekarz ma obowiązek nieść pomoc potrzebującym, bo ma to wpisane w zawód i serce. Organizacja zastrzega jednocześnie, że jej członkowie mają wiele obaw związanych z kwestiami technicznymi zaproponowanego rozwiązania prawnego.

- Mamy (…) nadzieję, że MZ zaprosi nas do konsultacji dotyczących aktów wykonawczych. Naszym zdaniem możemy wypracować rozwiązanie, które spełni zapowiedzi MZ w kwestii możliwości udzielenia dodatkowej pomocy osobom szczególnie potrzebującym, jednocześnie umacniając indywidualne aptekarstwo i rolę farmaceuty w systemie ochrony zdrowia publicznego- ocenili członkowie ZAPPA.

Związek Zawodowy Pracowników Farmacji za wysyłką, ale ma zastrzeżenia do transportu

- Oferowanie usługi dostawy leków z apteki to ogromna korzyść dla wielu pacjentów, ale nie w formie zaproponowanej na spotkaniu parlamentu za pośrednictwem poczty. Dowóz leków do domu pacjenta jest oferowany w wielu krajach świata. Jest to usługa oferowana przez apteki jako usługa farmaceutyczna w ramach opieki farmaceutycznej- podkreśla Piotr Merks, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Farmacji.

Wskazuje, że farmaceuta w trakcie przygotowywania wysyłki leku dokłada wszelkich starań, aby odpowiednio przygotować leki, a same apteki, które oferują tę usługę, odbierają zazwyczaj recepty pacjentów bezpośrednio od lekarza pierwszego kontaktu przed wydaniem i wysłaniem leków. Najczęściej taka usługa realizowana jest za darmo.

- Jest to niezwykle wygodne dla pacjentów, który nie posiadają własnego transportu lub osób, którym trudno jest się poruszać, a także dla osób starszych. Jest również idealny sposób dla osób regularnie przyjmujących leki. Dobrze prowadzona usługa może zapewnić, że kolejna dostawa leków, dotrze do pacjenta zanim skończy się ich aktualna recepta. Poczta, nie da takiej gwarancji choćby w sytuacji zbliżających się świąt- ocenił ekspert.

Przypomnijmy, że poselska poprawka dotycząca wysyłkowej sprzedaży leków Rx osobom niepełnosprawnym została zgłoszona i przyjęta podczas pierwszego czytania projektu noweli ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw. Dotychczas środowisko aptekarzy – skupione w samorządzie zawodowym wyraźnie sprzeciwiało się temu zapisowi. Na rynku aptecznym pomysł ten zyskał również zwolenników – swoje poparcie wyraził m.in. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

AM

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz