Sejm uchwalił ustawę dotyczącą IKP

20 Lipca 2018, 12:25 sejm

Wprowadzenie Internetowego Konta Pacjenta (IKP) - zakłada uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacji ustawy. Przepisy przewidują też możliwość wysyłkowej sprzedaży leków na receptę osobom niepełnosprawnym. Ponadto w myśl ustawy, umowy na AOS mają być wydłużone do końca 2019 r.

Za przyjęciem ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw głosowało 293 posłów, 132 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Ustawa przewiduje wprowadzenie Internetowego Konta Pacjenta. Dzięki IKP każdy pacjent będzie miał dostęp online do informacji m.in. o otrzymanych receptach, skierowaniach, zleceniach na wyroby medyczne, udzielonych świadczeniach oraz ich koszcie, dokonanych wyborach lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej, e-zwolnieniach. Za pośrednictwem IKP pacjent będzie mógł też m.in. upoważnić inną osobę do dostępu do swoich danych medycznych lub informacji o stanie zdrowia.

Ponadto ustawa ma wprowadzić jednolite standardy dla systemów informatycznych szpitali i jednostek prowadzących rejestry medyczne.

Wysyłkowa sprzedaż leków Rx osobom niepełnosprawnym

Ustawa zawiera również zapisy, które wzbudziły wiele kontrowersji, umożliwiające wysyłkową sprzedaż leków na receptę osobom niepełnosprawnym. Przypomnijmy, że poselska poprawka w tej sprawie zgłoszona i przyjęta podczas pierwszego czytania projektu noweli ustawy. Środowisko aptekarzy – skupione w samorządzie zawodowym wyraźnie sprzeciwia się temu zapisowi. Na rynku aptecznym pomysł ten zyskał również zwolenników – swoje poparcie wyraził m.in. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET. Wątpliwości zgłaszali również posłowie opozycji podczas prac nad projektem.

Szpitale razem kupią leki

W ustawie są też inne zapisy, które budzą kontrowersje. Ustawa wprowadza możliwość wspólnego zakupu leków i wyrobów medycznych przez szpitale. Dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ mają być zobowiązani do monitorowania przetargów na produkty podlegające refundacji.

- Nowe przepisy pozwalają Funduszowi na wspólne zakupy leków na terenie województwa. Chodzi o grupowe zakupy, budowanie siły zakupowej, ponieważ wtedy ma się lepszą pozycję w stosunku do firm farmaceutycznych - podkreślał wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Konkursy na AOS przesunięte

Wydłużenie do końca 2019 r. umów z NFZ na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS) - przewiduje inna z poprawek wprowadzonych do ustawy podczas pierwszego czytania projektu. 

Wydłużenie umów zapowiadał minister zdrowia Łukasz Szumowski pod koniec czerwca. Pisaliśmy o tym tutaj

Teraz ustawa trafi do Senatu.

AK

 Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz