Współpraca farmaceutów i lekarzy z korzyścią dla pacjentów z nadciśnieniem

20 Lipca 2018, 13:15 leki apteka farmaceuta senior

Najnowsze analiza oceniająca skuteczność opieki farmaceutycznej nad pacjentami z nadciśnieniem tętniczym oraz efekty współpracy farmaceutów i lekarzy rodzinnych przynosi twarde dowody na konieczność zwiększenia kompetencji aptek.

Zdaniem brytyjskich naukowców wprowadzenie do aptek usługi typu New Medicine Service – przynosi korzyści zarówno pacjentom, jak i samemu systemowi ochrony zdrowia. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie przeanalizował dane ponad 131 tys. pacjentów, którzy w latach 200-2012 skorzystali z usługi New Medicine Service (NMS) . Usługa jest świadczona przez apteki pacjentom z nadciśnieniem tętniczym, którzy po raz pierwszy otrzymali leczenie farmakologiczne lub lekarz zaordynował im nowy lek w ramach prowadzonej terapii.

Średni wiek pacjentów objętych usługą wynosił 65 lat (+/- 13). Analiza zebranych danych wskazała, że ponad 95 proc. pacjentów poddanych terapii nadciśnienia tętniczego była obserwowana i monitorowana przez farmaceutów, a jedynie 4,5 proc. badanej populacji (5895 pacjentów) została w ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia farmakoterapii skierowana ponownie do lekarza rodzinnego, z powodu dolegliwości i działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem nowego leku.

Najczęściej problemy wymagające rewizyty w gabinecie lekarskim dotyczyły leków z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny oraz antagonistów receptora angiotensyny II. Zdaniem autorów badania wyniki analizy wyraźnie wskazują na korzyści płynące z monitorowania pacjentów przez farmaceutów w przypadku włączenia nowych leków. Dzięki usłudze NMS pacjenci z nadciśnieniem tętniczym nie tylko otrzymywali wsparcie ze strony farmaceutów, ale również w przypadku wystąpienia działań niepożądanych nie przerywali terapii – tylko kierowani byli do lekarza celem dokonania rewizji zaleceń.

Pełne wyniki badania opublikowane zostały na początku lipca i dostępne są na stronie czasopisma naukowego – British Journal of General Practice.

Polecamy również:

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz