IQVIA: rynek apteczny w czerwcu 2018

23 Lipca 2018, 11:06 Apteka

Czerwcowe podsumowanie na rynku aptecznym wskazuje, że liczba aptek nadal spada. Pomimo istniejących regulacji prawnych nadal nie udało się zatrzymać procesu upadku i zamykania się placówek indywidualnych.

 Pod koniec czerwca na terenie kraju działało 14580 aptek – co jest liczbą o 396 placówek niższą niż odnotowana we wrześniu 2017. Funkcjonujące od czerwca 2017 roku regulacje nie zatrzymały zjawiska zwiększającego się usieciowienia rynku – pod koniec czerwca liczba aptek działających w ramach sieci wzrosła o 65 placówek (w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku) i o 12 w stosunku do odsetka odnotowanego w maju tego roku.

Analiza wskazuje również, że do 20 największych sieci aptecznych działających na polskim rynku należy już 2732 placówek, które generują 30 proc. wartości całego rynku. Co warto podkreślić średni miesięczny obrót apteki był istotnie zróżnicowany- w przypadku aptek indywidualnych wyniósł on w czerwcu 122 tys. zł, podczas gdy sieciowej ponad dwukrotnie więcej – 258 tys. zł.

Leki z aptek

Dane IQVIA wskazują również, że leki Rx nadal stanowią 56,4 proc, obrotu statystycznej apteki, podczas gdy leki OTC wyniosły 21 proc. Średnia cena tych ostatnich produktów w aptece wyniosła 14,81 zł

W sumie rynek wygenerował w maju sprzedaż na poziomie 2,64 mld zł, a liczba sprzedanych opakowań wyniosła 145,7 mln produktów.

E-apteki

Czerwiec okazał się również łaskawy dla aptek internetowych, które utrzymały wysoką 22-procentową dynamikę sprzedaży. W sumie wartość tego segmentu rynku aptecznego oszacowano na 42 mln zł.

MA

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz