Ustawy o IKP - senacka komisja zdrowia za przyjęciem bez poprawek

24 Lipca 2018, 18:03 senat

Senacka komisja zdrowia rekomenduje przyjęcie ustawy o IKP bez poprawek. Ustawa wzbudza kontrowersje ponieważ zawiera zapisy umożliwiające wysyłkową sprzedaż leków Rx dla niepełnosprawnych oraz zapisy o grupowych zakupach leków przez szpitale.

Chodzi o nowelizację ustawy o informacji w ochronie zdrowia oraz innych ustaw, którą w ubiegłym tygodniu uchwalił Sejm.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński wyjaśnił podczas wtorkowego posiedzenia senackiej komisji zdrowia, że głównym celem ustawy jest uruchomienie portalu dla pacjentów Internetowe Konto Pacjenta na stronie pacjent.gov.pl. W ramach tego portalu udostępniony zostanie szereg informacji na temat leczenia pacjenta.

Odniósł się również do wątpliwości pojawiających się woków innych zapisów ustawy. - Na etapie prac rządowych pojawiły się przepisy umożliwiające Narodowemu Funduszowi Zdrowia jakby animowanie i wspieranie organizacji wspólnych zakupów leków i wyrobów medycznych - mówił J. Cieszyński.

Dodał, że podczas procesu legislacyjnego w Sejmie pojawiły się z kolei przepisy, które umożliwiają wysyłkową sprzedaż leków na receptę dla osób niepełnosprawnych, a także umożliwiają elektroniczne potwierdzanie zleceń na wyroby medyczne.

Wspólne zakupy leków przyniosą korzyści?

- Wprowadzamy przepis, który umożliwia podmiotom leczniczym prowadzenie pod auspicjami dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ wspólnych zakupów. Może to przynieść korzyści wpostaci lepszych cen, wykorzystując większą siłę konkurencyjną w przypadku zgrupowania pewnych zapotrzebowań - mówił wiceminister.

- Nie ma takiej intencji, to stanowisko ministerstwa zdrowia i NFZ, żeby ten tryb stał się w szybkim czasie bez odpowiedniegog sprawdzenia, powszechnie stosowany przy zakupach - zapewniał. - Naszą intencją jest, aby to umożliwić, ale nie wymagać, nie wymuszać. To klu tego pomysłu - dodał.

NFZ będzie tylko nadzorował wspólne zakupy

- Pojawiły się wątpliwości czy zamawiającym bedzie Fundusz czy oddział NFZ.
Naszą intencją jest to, aby rolę zamawiająccego mógł pełnić podmiot leczniczy pod nadzorem dyrektora OW NFZ - tłumaczył Cieszyński.

Jak podkreślił, rola Funduszu w tym procesie jest stricte nadzorcza. - Wydaje się, że instytucja, która finansuje, ma płynące z tego prawo, aby patrzeć na to, jak te środki, które są przekazywane na leczenie, są wydawane - stwierdził.

Wysyłkowa sprzedaż leków Rx

Wiceminister odniósł się też do zastrzeżeń dotyczących wysyłkowej sprzedaży leków. Jak podkreślił, obecnie w pracach rządowych jest projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego, a jednym z głównych celów jest danie inspekcji farmaceutycznej dodatkowych uprawnień w nadzorze nad lekami.

Podkreślił, że warunki sprzedaży wysyłkowej będą określone w rozporządzeniu. Zaznaczył, że propozycja, aby dodać także wyroby medyczne do sprzedaży wysyłkowej to dobry kierunek i resort będzie rozważał takie rozwiązanie.

J. Cieszyńsi poinformował, że w związku z wątpliwościami jutro w MZ odbędzie się spotkanie z przedstawicielami farmaceutów i producentów leków.

Producenci leków: centralne zakupy grożą monopolizacją

Podczas posiedzenia komisji zastrzeżenia zgłaszali m.in. przedstawiciele krajowych producentów leków wskazując na obawy o ryzyko monopolizacji rynku na skutek centralnych zakupów. Jak mówili duży producent zagraniczny, który raz wygra przetarg w kolejnych może znacznie podnieść cenę, a w międzyczasie krajowi producenci pozamykają linie produkcyjne.

Anna Banaszewska z polskiej unii organizacji pacjentów - Obywatele dla zdrowia - dopytywała o faktyczne intencje zapisów o wspólnych zakupach, ponieważ jak mówiła, w ustawie o zamówieniach publicznych taka możliwość istnieje. Według niej intencją może być nadanie nowych kompetencji w sprawie odwołań i kontroli nad zamówieniami. Także Robert Rusak, Prezes Izby Gospodarczej Polmed podkreślał, że NFZ chciałby uzyskać uprawnienie do nabywania centralnie leków.

Z kolei prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska mówiła o zaskoczeniu spowodowanym wpisaniem poprawki o wysyłkowej sprzedaży leków w takim trybie. - Obecna wersja tych zapisów budzi wiele pytań, m.in. o sposób wysyłki - wskazywała.

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz