Trump ma coraz większy wpływ na branżę farmaceutyczną

25 Lipca 2018, 9:21 Donald Trump

Ostra krytyka prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie polityki cenowej firm farmaceutycznych, mówi się o coraz większym wpływie prezydenta na branżę. 

Po zobowiązaniu amerykańskiej firmy Pfizer i szwajcarskiego konkurenta Novartis do rezygnacji z podwyżek cen, amerykańska firma Merck wstrzymała się od podwyżek. Tak więc lek Zepatier na zapalenie wątroby powinien być o 60 procent tańszy. W przypadku innych produktów Merck zmniejszy ceny o 10 procent. W stosunku do ubiegłego roku ceny netto cny amerykańskiej firm Merck spadły nawet o 1,9 proc.

 Trump coraz odważniej ingeruje w branżę

Chęć wpływu Trumpa na branżę farmaceutyczną zaczął się od ostrego ataku amerykańskiego prezydenta na firmę Pfizer na Twitterze w zeszłym tygodniu. Zdaniem Trumpa amerykańska firma powinna wstydzić się podnosić ceny leków bez żadnego powodu. Jeszcze zanim firma złożyła oświadczenie, Trump napisał na Twitterze: "Pfizer wycofuje się z podwyżek cen, aby amerykańscy pacjenci nie przepłacali za leki". Trump wyraził nadzieję, że inne firmy zrobią to samo.

Amerykańskie firmy farmaceutyczne od dawna są krytykowane za swoją politykę cenową. Jako lider w branży, szczególnie dużą krytykę zbierał Pfizer. Amerykański system opieki zdrowotnej cierpi z powodu rosnących kosztów ubezpieczenia i jest uważany za jeden z najdroższych i najmniej efektywnych na świecie.

Źródło: aerzteblatt.de

MM

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz