Spotkanie uzgodnieniowe - MZ wyjaśnia wątpliwości dot. grupowych zakupów leków

25 Lipca 2018, 12:04 leki

W Ministerstwie Zdrowia własnie zakończyło się spotkanie uzgodnieniowe ws. nowelizacji ustawy o informacji w ochronie zdrowia. Na spotkaniu z Januszem Cieszyńskim stawili się przedstawiciele pacjentów oraz reprezentanci rynku farmaceutycznego, wyrobów medycznych i aptecznego.

Pojawienie się bardzo ogólnych zapisów w projekcie nowelizacji już po przebytych konsultacjach społecznych budzi wątpliwości wśród wielu stron ochrony zdrowia. Zarówno firmy farmaceutyczne jak i lekarze oraz środowisko pacjenckie obawiają się negatywnych skutków wprowadzenia nowelizacji w życie. Podczas spotkania zarzucano zbyt małą szczegółowość artykułu mówiącego o wprowadzenia przetargów oraz brak przepisów wykonawczych które miałyby określać cały proces.

Podczas spotkania zwracano uwagę na ryzyka, o których od pojawienia się zapisu w ustawie alarmują różne strony, m. in.:

  • Zmniejszenia konkurencyjności rynku, a co za tym idzie - znaczące utrudnienie dostępu do niego mniejszym przedsiębiorcom, w tym polskim firmom.
  • Utrudnienia dostaw i zaopatrzenia w sprzęt medyczny świadczeniodawców oraz pacjentów.  
  • Wprowadzenia mechanizmu przetargu centralnego, w sposób dowolny (tj. bez szczegółowego określenia dopuszczalnego zakresu stosowania przetargów oraz ich zasad) może spowodować, że branża zamknie się w pewien sposób na innowację.
  • Nieuwzględnienia indywidualnych preferencji operatorów
  • Nie wiadomo również jak do ustawy odnoszą się obowiązujące porozumienia z MZ i RSS

Przetargi po wakacjach

Z informacji, które udało nam się uzyskać wynika, że wiceminister Janusz Cieszyński zapewniał, że głos branży będzie brany pod uwagę, jednak w ustawie nie można już nic zmienić z uwagi na trwające w Sejmie wakacje.

Podczas spotkania zapowiedziano, że odbędą się spotkania robocze podczas których kwestie podniesione przez różne strony zostaną doprecyzowane. Zapewniono również, że istnienie artykułu mówiącego o centralnych przetargach nie spowoduje, że przetargi zaczną funkcjonować od zaraz. Chodzi jedynie o stworzenie podstawy prawnej do ewentualnych dalszych działań. 

Będą kolejne spotkania

Beata Ambroziewicz, Prezes Polskiej Unii Organizacji Pacjentów podkreśliła, że wiceminister Janusz Cieszyński zapewniał, że głównym celem wprowadzonych rozwiązań jest zwiększenie dostępności i obniżka kosztów na różne terapie.

- Zwróciliśmy się o to, aby ministerstwo wydało pewien rodzaj komunikatu, w którym jasno określi jakie są intencje oraz jak interpretować nowe przepisy, ponieważ sprawa budzie wiele emocji i dotyczy pacjentów - wyjaśniła Ambroziewicz.  

- Ponadto uzgodniliśmy, że będziemy kontynuować takie spotkania, żeby np. określać w jakich obszarach przetargi grupowe są potrzebne - dodała.

JK

Polecamy również:

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz