Indyjski producent leków wkroczy do Polski

25 Lipca 2018, 15:12 leki

Pięć europejskich, generycznych spółek zależnych kanadyjskiego Apotex’u już wkrótce zmieni właściciela. W połowie lipca sygnowano umowę sprzedaży, na podstawie której spółki Apotex m.in. zlokalizowane w Polsce i Czechach trafią w ręce indyjskiego producenta leków Aurobindo Pharma Limited.

 

Przedmiotem umowy jest sprzedaż całej działalności komercyjnej oraz całej infrastruktury pomocnicznej związanej z generycznym biznesem Apotex w pięciu europejskich państwach – chodzi o Polskę, Czechy, Holandię, Belgię oraz Hiszpanię.

W ocenie Jeffa Watsona, prezesa i dyrektora operacyjnego kanadyjskiego producenta leków generycznych, transakcja pozwoli spółce skupić się na zintensyfikowaniu działań i rozwoju na terenie obu Ameryk. Zgodnie z sygnowanym kontraktem Apotex po przejęciu będzie nadal przejściowo wspierał produkcję oraz dostawy preparatów do europejskich spółek – tak by mogły się one nadal rozwijać.

Władze Aurobindo Pharma Limited przekonują, że przejęcie europejskich spółek – szczególnie tych zlokalizowanych w Polsce oraz Czechach – pozwoli indyjskiemu producentowi wzmocnić i rozwinąć ekspansję w Europie Wschodniej. Spółka liczy, że na polskim rynku uda jej się istotnie zwiększyć sprzedaż leków obrandowanych marką „APO”. W sumie w całej Europie do portfolio Aurobindo Pharma Limited trafi ponad 200 leków na receptę, 88 produktów OTAZ oraz kolejne 20 molekuł będących w trakcie opracowywania.

Indyjska spółka nie jest nowicjuszem na rynkach europejskich, bowiem pierwsze kroki stawiała już w 2006 roku – poprzez akwizycje istniejących już biznesów. Obecnie Aurobindo jest obecne w dziewięciu krajach UE – Portugalii, Francji, Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Rumunii, a także we Włoszech, a jego roczna sprzedaż (w roku podatkowym zakończonym w marcu tego roku) wyniosła w Europie przeszło 577 mln euro.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz