Paryż walczy z palaczami

26 Lipca 2018, 9:33 paczka papierosów nikotyna tytoń

W walce z dymem papierosowym Paryż ogłosił, że sześć parków publicznych to parki dla niepalących. Na początku zakaz będzie obowiązywał przez cztery miesiące.

 

Paryż chce przeciwdziałać biernemu paleniu, ale także poprawić czystość. Przy wejściach do parków i ogrodów znajdą się znaki zakazu. Większość z parków to mniej znane tereny zielone, takie jak ukryty ogród Anny Frank w pobliżu muzeum Centre Pompidou lub 1000 metrów kwadratowych Jardin Yilmaz Güney w dziesiątej dzielnicy. Zakaz nie będzie dotyczył dużych parków odwiedzanych przez turystów, takich jak Ogród Tuileries obok Luwru czy Ogrodów Luksemburskich. Decyzja podjęta przez władze miasta na początku lipca obowiązuje od zeszłego tygodnia, ale kary za palaczy nie są jeszcze zaplanowane. Po czterech miesiącach doświadczenie zostanie ocenione- wtedy można będzie mówić o stałym zakazie.

Wzrosną ceny papierosów

Francja zintensyfikowała również walkę z paleniem papierosów na szczeblu krajowym. Rząd chce podnieść cenę paczki papierosów do 2020 r. do dziesięciu euro za paczkę. Od czasu wyboru na prezydenta Emmanuela Macrona ceny wzrosły już dwukrotnie, w marcu wzrosły one prawie o 1 euro, średnio o około 7,90 euro za 20 papierosów. Od 2008 r. palenie w francuskich barach i restauracjach jest zabronione, a od początku 2017 r. zakazano pokazywania markowych logo na paczkach papierosów.

Według władz służby zdrowia liczba palących codziennie we Francji zmniejszyła się w 2017 r. o milion osób w stosunku do roku poprzedniego. Sprzedaż papierosów nieznacznie spadła (minus 0,15 proc.).

Źródło: aerzteblatt.de

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz