"Medycyna" niekonwencjonalna: ilu Polaków przyznaje się do korzystania?

27 Lipca 2018, 12:33 leki otc nadużywanie

Pacjenci z uleczalnymi nowotworami, którzy korzystają z terapii alternatywnej, umierają dwukrotnie częściej, niż osoby leczone wyłącznie metodami konwencjonalnymi – wykazała analiza, którą opublikowało czasopismo JAMA Oncology. W internecie pełno jest porad jak lewoskrętną witaminą C, kobiecym mlekiem czy biorezonansem leczyć raka czy stany zapalne. Ilu Polaków przyznało się GUS do płacenia za medycynę niekonwencjonalną?

Jak wynika z badania „Ochrona zdrowia w gospodarstwach domowych” przeprowadzonego przez GUS 3 proc. gospodarstw domowych w Polsce korzystało w 2016 r. z usług z zakresu medycyny niekonwencjonalnej.

Blisko 450 zł rocznie

Poniesione na ten cel roczne wydatki wynosiły ok. 446 zł na korzystające gospodarstwo (wobec 372 zł w 2013 r.).

GUS zwraca jednak uwagę, że grupa gospodarstw, które zadeklarowały w badaniu poniesienie charakteryzowanych wydatków była dość mała, a więc wskazana jest spora ostrożność przy formułowaniu na jego podstawie wniosków dotyczących korzystania z medycyny niekonwencjonalnej i wydatków na ten cel w całej krajowej populacji.

Z kolei z baz CEIDG wynika, że firm zarejestrowanych jako prowadzących działalność paramedyczną (m.in. irydologia, homeopatia, akupunktura, akupresura) jest ok. 23,6 tys. 

Ceny z kosmosu

Możliwe, że nie wszyscy respondenci podali pełne informacje. Patrząc na cenniki "leczniczych" specyfików z wit. C czy wizyt u uzdrawiaczy widać, że są drogie. Butelka tranolu Jerzego Zięby to 92 zł za 500 ml (ale za to - jak możemy przeczytać "w unikalnej formie monocząsteczek"), a za 95 zł można nabyć 60 kapsułek z sokiem z kiszonej kapusty (to dawka na jeden miesiąc). Ale są tez o wiele droższe specyfiki, nawet za ponad tysiąc złotych za 30 ml. 

W przypadku biorezonansu test na obecność pasożytów „duży” (wykrywający - jak czytamy w ofercie, aż 130 różnych rodzajów) to koszt np. 240 zł.

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Amadeusz Czwartek, 06 Czerwca 2019, 13:30
Co jest w tym dziwnego? Kolejki do lekarzy są bardzo długie, prywante leczenie jest drogie. Ja sam stosuję suplementacje z laminina-opinie.pl i nie wstydzę się tego. Od 3 lat nie byłem u lekarza i widząc, co się dzieje chwała mi za to.