Senat przyjął nowelizację ustawy o informacji w ochronie zdrowia

27 Lipca 2018, 13:27 SENAT

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy, która przewiduje wprowadzenie Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Przepisy przewidują też możliwość wysyłkowej sprzedaży leków na receptę osobom niepełnosprawnym. Ponadto w myśl ustawy, umowy na AOS mają być wydłużone do końca 2019 r.

Za przyjęciem ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw głosowało 62 senatorow, 26 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Senator Tomasz Grodzki (PO) złożył wniosek o odrzucenie ustawy w całości, jednak poparło go 26 senatorów, a 62 było przeciw, zaś jeden z senatorów wstrzymał się od głosu.

Dostęp pacjentów online do wielu informacji

Ustawa przewiduje wprowadzenie Internetowego Konta Pacjenta. Dzięki IKP każdy pacjent będzie miał dostęp online do informacji m.in. o otrzymanych receptach, skierowaniach, zleceniach na wyroby medyczne, udzielonych świadczeniach oraz ich koszcie, dokonanych wyborach lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej, e-zwolnieniach. Za pośrednictwem IKP pacjent będzie mógł też m.in. upoważnić inną osobę do dostępu do swoich danych medycznych lub informacji o stanie zdrowia.

Ponadto ustawa ma wprowadzić jednolite standardy dla systemów informatycznych szpitali i jednostek prowadzących rejestry medyczne.

Wysyłkowa sprzedaż leków Rx osobom niepełnosprawnym

Ustawa zawiera również zapisy, które wzbudziły wiele kontrowersji, umożliwiające wysyłkową sprzedaż leków na receptę osobom niepełnosprawnym. Przypomnijmy, że poselska poprawka w tej sprawie została zgłoszona i przyjęta podczas pierwszego czytania projektu noweli ustawy. Środowisko aptekarzy – skupione w samorządzie zawodowym wyraźnie sprzeciwia się temu zapisowi. Na rynku aptecznym pomysł ten zyskał również zwolenników – swoje poparcie wyraził m.in. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET. Wątpliwości zgłaszali również posłowie opozycji podczas prac nad projektem.

Szpitale razem kupią leki

W ustawie są też inne zapisy, które budzą kontrowersje. Ustawa wprowadza możliwość wspólnego zakupu leków i wyrobów medycznych przez szpitale. Dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ mają być zobowiązani do monitorowania przetargów na produkty podlegające refundacji.

- Chodzi o grupowe zakupy, budowanie siły zakupowej, ponieważ wtedy ma się lepszą pozycję w stosunku do firm farmaceutycznych - podkreślał wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Konkursy na AOS przesunięte

Wydłużenie do końca 2019 r. umów z NFZ na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS) - przewiduje inna z poprawek wprowadzonych do ustawy podczas pierwszego czytania projektu.

Teraz ustawa trafi do podpisu Prezydenta.

AK

Polecamy również:

Spotkanie uzgodnieniowe - MZ wyjaśnia wątpliwości dot. grupowych zakupów leków

Grupowe zakupy leków: pacjenci i lekarze mają wątpliwości

Ustawy o IKP - senacka komisja zdrowia za przyjęciem bez poprawek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz