Po raz pierwszy w Polsce wszczepiono pacjentowi sztuczne serce

30 Lipca 2018, 10:27 operacja szpital

Pierwsza w Polsce implantacja sztucznego serca (TAH) to sukces lekarzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Operacja polegała na wycięciu poprzedniego narządu i wszczepieniu w jego miejsce sztucznego serca. Teraz ono pracuje w pacjencie cierpiącym z powodu krańcowej niewydolności krążenia. 

- Jest mi niezwykle miło móc Was poinformować, iż nasz zespół wykonał pierwszą w Polsce implantację sztucznego serca (total artificial heart or TAH) u pacjenta cierpiącego z powodu krańcowej niewydolności krążenia, u którego inne formy terapii zawiodły lub były niewskazane. Pacjent czuje się dobrze i pod okiem naszych świetnych pielęgniarek i rehabilitantowi wraca do sił - napisał dr Michał Zembala.
Serce pacjenta zostało w całości wycięte, a w jego miejsce wszczepili nowe, sztuczne, od którego pacjent jest teraz całkowicie zależny. 

- To, czego nie wiemy dziś, to sposób, w jaki to urządzenie będzie refundowane i w jaki sposób będziemy mogli oferować je w przyszłości, bo kandydatów do tego typu wspomagania jest sporo - przyznaje dr Michał Zembala ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. 


Tylko Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu na przeszczep serca w kolejce czeka ponad 200 pacjentów. W tym roku w tym ośrodku wykonano już 39 transplantacji serca i 13 transplantacji płuc. To rekordowy wynik - pisze Dziennik Łódzki.

źródło: Dziennik Łódzki

Polecamy również:

Po raz pierwszy w Polsce operacja wszczepienia neurostymulatora rdzeniowego najnowszej generacji

Wrocław: przeszczepili pacjentowi rzepkę od zmarłego. Druga taka operacja na świecie

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz