Na jakie świadczenia Wielkopolski NFZ chce przeznaczyć dodatkowe 21,4 mln zł?

30 Lipca 2018, 10:45 NFZ

Ułatwienie dostępu do badań w zakresie endoprotezoplastyki stawu biodrowego i stawu kolanowego, leczenia zaćmy oraz badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego to główne cele, na które WOW NFZ chce przeznaczyć dodatkowe 21 441 000 zł w drugim półroczu 2018.

 

 Fundusz wystąpił do realizatorów świadczeń z prośbą, aby wskazali liczbę możliwych do zrealizowania w tym okresie  zabiegów, przeanalizował również wykonanie umów od stycznia do maja tego roku.

Ile i na co chce wydać pieniądze NFZ?

Zwiększenie środków na ortopedię narządów ruchu (endoprotezoplastyka) to ponad 11 000 000 zł przeznaczonych na tego typu operacje w Wielkopolsce. Na operacje zaćmy fundusz chce dodatkowo wydać ponad 4 200 000 zł. Badania tomografii komputerowej to dodatkowo 3 350 000 zł od lipca, a rezonansu magnetycznego 2 840 000 zł.

Środki te pozwolą na wykonanie około 900-1000 zabiegów wszczepienia endoprotez i ponad 1700 zabiegów usunięcia zaćmy (przy uśrednieniu ceny każdego z tych zabiegów).

W pierwszym półroczu część szpitali miała problem z wykonaniem większej ilości świadczeń. Pieniądze te są dedykowane osobom już czekającym na zabiegi -Pieniądze te zostały przeznaczone na skrócenie kolejek, z myślą o pacjentach oczekujących na zabiegi. Podmiotom leczniczym zwróciliśmy uwagę na poprawność prowadzenia list oczekujących, bowiem po dodaniu środków na te same cele w roku ubiegłym część podmiotów wykonała badania pacjentom, których wcześniej na listach oczekujących nie było i „wyprzedzili” oni pacjentów oczekujących. Podmioty te musiały w ramach postępowań wyjaśniających wytłumaczyć te praktykę. Innym zjawiskiem jest wzrost liczby pacjentów „pilnych” np. na tomografii komputerowej i rezonansie magnetycznym, wbrew zasadom prawdopodobieństwa i logiki. Jest to również przedmiotem naszego monitoringu 

– mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ.

źródło: NFZ

Polecamy również:

Diagnostyka: co 10 badanie opłacone "z własnej kieszeni"

Uchwała Rady NFZ ws. pokrycia straty Funduszu

NRL o planie finansowym NFZ na 2019 r.: zbyt niskie nakłady

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz