Pielęgniarki cyfrowe: rząd zajął się pielęgniarkami zatrudnionymi w DPS-ach

30 Lipca 2018, 12:42 pielęgniarka pacjent łóżko

Rząd zajął się pielęgniarkami zatrudnionymi w DPS-ach - podało stowarzyszenie Pielęgniarki cyfrowe. Chodzi o informację pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, Jarosława Dudy, iż rząd pracuje nad ustawą korzystną dla grupy Pielęgniarek pracujących w Domach Opieki Społecznej. Zaproponowane rozwiązanie ma zmienić sposób  finansowana pracy Pielęgniarek - nie  przez starostwo, jak do tej pory, ale przez NFZ.

Stowarzyszenie przypomniało, że o trudnej sytuacji Pielęgniarek zatrudnionych w Domach Pomocy Społecznej informowało już w listopadzie 2017 roku.

- Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, Jarosław Duda, podał do informacji publicznej, iż rząd pracuje nad ustawą korzystną dla grupy Pielęgniarek pracujących w Domach Opieki Społecznej. Zaproponowane rozwiązanie ma zmienić sposób  finansowana pracy Pielęgniarek  nie  przez starostwo, jak do tej pory, ale przez NFZ - czytamy na stronie.

Jak zaznaczyły pielęgniarki, konsekwencje, jeśli dojdzie do planowanych zmian w ustawodawstwie,  będą bardzo istotne w poziomie wynagrodzeń Pielęgniarek pracujących w DPS.

Pielęgniarki w DPS zarabiają poniżej 2 tys. zł brutto

Przypomniały, że za swoją bardzo ciężką pracę Pielęgniarki w DPS – ach otrzymują wynagrodzenie w wysokości poniżej 2000 zł brutto, a także nie są chronione Ustawą o Najniższym wynagrodzeniu pracowników medycznych.

- Z chwilą, gdy finansowanie przejdzie na NFZ, Pielęgniarki skorzystają z umowy, którą zawarł OZZPiP wraz z NIPIP z ministrem Zembalą. Na mocy ustawy Pielęgniarkom i Położnym przysługuje dodatek tzw. Zembalowy  w wysokości 1600 zł brutto brutto podzielony na transze 4 x 400 zł brutto - podkreśliły pielęgniarki cyfrowe.

Jak dodały, również, gdyby Ustawa weszłaby w życie, wiążące dla Pielęgniarek byłoby najnowsze porozumienie z obecnym ministrem Szumowskim, które określają przekształcenie dodatku Zembali w dodatek  1100 zł  w roku 2018 do podstawy pensji zasadniczej, a  od 2019 roku w wysokości 1200 zł.

Źródło: pielegniarkicyfrowe.pl

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

reCAPTCHA Niedziela, 08 Grudnia 2019, 21:54
JAK DO TEJ PORY NIC SIĘ NIE ZMIENIŁO-NIE DOSTAŁYŚMY NIC.
członek SPC Wtorek, 31 Lipca 2018, 10:46
Dodaję stronę źródłową i proszę doczytać do końca treść artykułu, bo jest istotny http://www.pielegniarkicyfrowe.pl/2018/07/30/rzad-zajal-sie-pielegniarkami-zatrudnionymi-w-dps-ach/