Blisko 6 tys. narodzin zarejestrowanych przez internet

30 Lipca 2018, 15:27 komputer informatyzacja

Do tej pory blisko 6 tys. narodzin dzieci zostało zarejestrowanych przez internet - poinformowali w poniedziałek na wspólnej konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz minister cyfryzacji Marek Zagórski. Możliwość rejestrowania narodzin noworodków online rodzice mają od 1 czerwca br.

- Coraz więcej rodziców zamiast iść do urzędu, narodziny swoich dzieci rejestruje online. Chcemy, aby ta e-usługa była jeszcze popularniejsza – podkreślali ministrowie cyfryzacji i zdrowia.

W skierowanym do pracowników szpitali i oddziałów ginekologiczno-położniczych liście zachęcają do rozpowszechniania wiedzy o nowej, ułatwionej procedurze rejestracji noworodków.

- Rejestracja narodzin dziecka online to proste, szybkie, bezpieczne i w pełni bezpłatne narzędzie, ale przede wszystkim oszczędność czasu rodziców, którzy w tym ważnym momencie życia mogą – zamiast wizyty w urzędzie – spędzić go z nowym członkiem rodziny – powiedział podczas konferencji minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Informacje z dobrej ręki

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło tę e-usługę 1 czerwca br. Aby z niej skorzystać rodzice potrzebują jedynie Profilu Zaufanego i chwili wolnego czasu. Do tej pory w ten sposób zarejestrowano prawie 6 tysięcy dzieci.
 
- To bardzo dobry wynik, ale chcielibyśmy by jeszcze więcej Polaków z niej korzystało, stąd współpraca z Ministerstwem Zdrowia. Chcemy upowszechnić tę usługę na pierwszej „linii frontu” – w szpitalach. Tam, gdzie rodzice dostają pierwszy podstawowy pakiet informacji, co zrobić po narodzinach dziecka – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.
 
- Ja cztery razy już rejestrowałem dzieci w różnych urzędach i zawsze się zastanawiałem dlaczego mam gdzieś jeździć i szukać tego urzędu, dlaczego tego nie można zrobić tego online, skoro w szpitalu wszystkie dane już zostawiliśmy? Otóż już można – dodał minister zdrowia Łukasz Szumowski.
 
- Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu pracowników szpitali ginekologiczno-położniczych, czyli osób, które na co dzień spotykają się z rodzicami noworodków, dotrzemy z informacją o tej usłudze do najbardziej zainteresowanych osób – świeżo upieczonych rodziców – dodał.

E-państwo dla rodzin

- E-usługi tworzymy po to, by ułatwiać życie obywateli. Dlatego drugi etap rozwoju e-usługi „zgłoszenie urodzin dziecka” będzie polegał m.in. na umożliwieniu rodzicom - w ramach tej usługi - składania kolejnych wniosków związanych z dzieckiem, czyli np. wniosków w programie „Dobry start”, czy „500+” – powiedział minister cyfryzacji.
 
Warto dodać, że możliwość zarejestrowania narodzin dziecka online to niejedyna e-usługa, którą dedykujemy rodzicom. Nie wychodząc z domu, mogą już m.in. zawnioskować o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) dla swoich dzieci, złożyć wnioski w programach 500+ i „Dobry start”. Zachęcamy ich, aby szczególnie w trakcie wakacji, korzystali też z e-usługi „Bezpieczny autobus”, dzięki której sprawdzą czy ich dzieci bezpiecznie dojadą na wakacje.
 
– Aby skorzystać z tych i wielu innych e-usług potrzebują Profilu Zaufanego, z którego korzysta już ponad 2 miliony Polaków. Tych, którzy nadal go nie mają, zachęcamy by go założyli. To także dziecinnie proste – powiedział Marek Zagórski.Szef Ministerstwa Zdrowia – Łukasz Szumowski przypomniał, że jego resort kładzie szczególny nacisk na cyfryzację sektora ochrony zdrowia.
 
Źródło: ministerstwo cyfryzacji
 
AK
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz