ZZPF: Szczepienia w aptekach to uznany standard

30 Lipca 2018, 16:51 farmaceuta apteka senior

Związek Zawodowy Pracowników Farmacji ostro zareagował na stanowisko Pielęgniarek Cyfrowych. W ocenie farmaceutów szczepienia przeprowadzane w aptekach są uznanym standardem w wielu krajach i świadczeniem zatwierdzonym przez Międzynarodową Federację Farmaceutyczną.

Organizacja zrzeszająca farmaceutów wskazała, że obecnie pod opieką 400 tys. farmaceutów zatrudnionych w aptekach na terenie 31 państw UE znajduje się blisko 500 mln pacjentów. ZZPF nie zgodziło się z argumentacją stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe, które w opinii do dokumentu „Polityka Lekowa Państwa 2018-2022” zakwestionowały możliwość udzielania świadczeń z zakresu szczepień profilaktycznych przez aptekarzy.


- Farmaceuta to bardzo dobrze wyszkolony personel medyczny uznany na całym świecie za kluczowy element podstawowej opieki zdrowotnej. Światowe trendy w opiece zdrowotnej, takie jak brak lekarzy, brak pielęgniarek, cięcia środków na opiekę zdrowotną, starzenie się populacji, wymagają większej liczby pracowników niż kiedykolwiek, co będzie wyzwaniem na kolejną dekadę dla Ministerstwa Zdrowia - wskazał Związek Zawodowy Pracowników Farmacji. 

Farmaceuci – najlepiej dostępny personel medyczny
W ocenie organizacji aptekarze są obecnie nie tylko dużą, ale przede wszystkim najbardziej dostępną i wykwalifikowaną grupą pracowników systemu ochrony zdrowia wśród innych zawodów medycznych. Niestety w wielu krajach ich rola nie została jeszcze dostrzeżona, pomimo, że istnieją dowody na to, że opieka farmaceutyczna jest działaniem istotnie poprawiającym zdrowie pacjentów.

Zdaniem ZZPF do katalogu świadczeń udzielanych w ramach opieki farmaceutyczną należy m.in. monitorowanie efektów farmakoterapii czy oferowanie wybranych szczepień profilaktycznych np. przeciwko grypie, czy tzw. szczepień dla osób podróżujących (tego typu usługi świadczone są m.in. w placówkach aptecznych w Wielkiej Brytanii).

Organizacja podkreśliła jednocześnie, że farmaceuci przyczyniają się do ogromnych oszczędności we wszystkich krajach, w których utrzymuje się odpowiedni standard dla tego zawodu.


Stanowisko pielęgniarek bez poparcia w badaniach

Farmaceuci zwrócili również uwagę, że stanowisko stowarzyszenia pielęgniarek kwestionujące przygotowanie farmaceutów do wykonywania szczepień profilaktycznych nie znajduje poparcie w źródłach naukowych i jest wbrew ogólnie przyjętym uznanym standardom światowym.

ZZPF zachęca do zapoznania się z oficjalnym raportem (https://fip.org/files/fip/publications/FIP_report_on_Immunisation.pdf) przygotowanym w 2016 roku przez Międzynarodową Federację Farmaceutyczną. Dokument ten szeroko opisuje rolę farmaceutów w procesie immunizacji, a także wskazuje na dobre praktyki szczepień przeprowadzanych w aptekach oraz korzyści płynące z zaangażowania farmaceutów w proces profilaktyki chorób zakaźnych.

- Mając na uwadze gigantyczne oszczędności, które dzięki wykorzystaniu aptekarzy osiągniemy dla państwa, ZZPF w pełni popiera działania Ministerstwa Zdrowia oraz prof. Marcina Czecha, podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, we wszelkich działaniach, mających na celu doprowadzenie polskiego aptekarstwa do uznanego standardu światowego - podkreśla organizacja. 

 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Dr B Wtorek, 31 Lipca 2018, 11:19
Może to dobre w krajach, gdzie 1 lekarz przypada na milion mieszkańców. .. Kto będzie ponosił odpowiedzialność za powikłania?
piel Wtorek, 31 Lipca 2018, 9:59
Oszczędność , chyba dlatego że lekarzowi płacą za procedurę ,a u nas POZ szczepi za ,,pogłówne,,