Najnowocześniejszy angiograf w Polsce dla kardiologów z ICZMP w Łodzi

30 Lipca 2018, 17:59

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki kupuje najnowocześniejszy w Polsce angiograf z systemem EchoNavigacji dzięki dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wysokości blisko dwóch milionów złotych.

Angiograf to ruchomy aparat rentgenowski umieszczony na ramieniu w kształcie litery C. W trakcie zabiegu wstrzykuje się pacjentowi środek kontrastowy i wykonuje prześwietlenia. W ten sposób uzyskuje się obraz pokazujący naczynia krwionośne, tętnice oraz serce.

Dzięki angiografii specjaliści z ICZMP korygują wiele wad serca u dzieci i dorosłych w sposób pozwalający uniknąć operacji kardiochirurgicznych. Zamiast rozcinać mostek, do serca pacjenta dostają się przez cewniki – specjalne rurki wprowadzane do naczyń przez tętnice – najczęściej udową, rzadziej promieniową, lub szyjną.

System EchoNavigacji pozwala uniknąć niekorzystnych czynników

Najlepszy przykład to zabieg, który przeprowadzono u 33-letniej pani Karoliny, która miała w sercu dziurę wielkości śliwki. Udało się ją zamknąć przy pomocy specjalnej zapinki. Więcej: Zapinka w sercu: http://www.iczmp.edu.pl/?p=52295

W trakcie implantacji zapinki pani Karolina dostała sporą dawkę promieni rentgenowskich i miała kilkakrotnie podawany nieobojętny dla zdrowia środek kontrastowy. Przebieg zabiegu lekarze obserwowali na dwóch monitorach. Na jednym był obraz z angiografu, na drugim z przezprzełykowego USG (pacjentowi wprowadza się miniaturową sondę usg do przełyku).

Dzięki systemowi EchoNavigacji, lekarzom byłoby łatwiej wykonać zabieg, a pacjentka uniknęłaby narażenia na działanie niekorzystnych czynników.

Trójwymiarowy obraz

EchoNavigacja to połączenie dwóch metod diagnostycznych: angiografii i przezprzełykowej ultrasonografii. Dzięki niej powstaje niezwykle dokładny trójwymiarowy obraz badanego organu – np. serca, a pacjenci dostaną mniejsze dawki szkodliwych promieni rentgenowskich i środka kontrastowego. To możliwe, bo kardiolog wykonujący zabieg nie musi robić dodatkowych prześwietleń, by upewnić się, że prawidłowo wykonał procedurę – np. zaimplantował zastawkę, lub zapinkę w sercu. 

Najnowocześniejszy angiograf w Polsce dla specjalistów z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi będzie kosztował 1,945 mln zł. Pieniądze na jego zakup w ramach projektu „Zintegrowany system naukowo-badawczy EchoNavigacji wraz z redukcją dawki promieniowania” przekazało Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki ogłosił przetarg na zakup sprzętu. Pierwsze zabiegi z użyciem tego sprzętu planuje już pod koniec bieżącego roku.

Źródło: ICZMP

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz