Niepełnosprawni: wysyłkowa sprzedaż leków Rx to krok w dobrym kierunku

01 Sierpnia 2018, 10:52 APTEKA FARMACEUTA

Małopolski Sejmik Organizacji Osób Niepełnosprawnych pozytywnie przyjął pomysł ułatwienia dostępu do leków z przepisu lekarza osobom niepełnosprawnym poprzez ich wysyłkową sprzedaż. Zdaniem niepełnosprawnych – to zmiana organizacyjna idąca w dobrym, propacjenckim kierunku.

Przyjęty w ustawie o Internetowym Koncie Pancjenta zapis umożliwiający wysyłkową sprzedaż leków  na receptę wywołał wiele kontrowersji m.in. w środowisku aptekarzy . Beneficjenci tego rozwiązania wskazują jednak, że zmiana ta dowodzi, że rząd i posłowie zrozumieli wyzwania, z którymi coraz częściej mierzą się polscy niepełnosprawni. W ocenie Małopolskiego Sejmiku Organizacji Osób Niepełnosprawnych zmiana ta ma niebagatelne znaczenie zarówno dla osób z niepełnosprawnością, jak również ich opiekunów.

- Po pierwsze, niepełnosprawność jest często powiązana z koniecznością prowadzenia długotrwałej i intensywnej farmakoterapii, której podstawę stanowią leki na receptę. Po drugie, niepełnosprawność – związana tak często z ograniczoną mobilnością – sprawia, że nawet prosta wizyta w aptece może stanowić problem. Problem nie tylko dla osoby niepełnosprawnej, która musi się tam udać, lecz także często dla jej opiekuna, który musi wybrać się do apteki- ocenia przedstawiciel organizacji Józef Góralczyk.

Jego zdaniem możliwość nabywania leków na receptę za pośrednictwem aptek internetowych jest istotnym krokiem w zwalczaniu barier dostępności do leków dla osób niepełnosprawnych.

-Przedmiotowe udogodnienie realizuje także inną, niezwykle istotną wartość – tj. podmiotowe traktowanie pacjenta. Ministerstwo w kontekście ewentualnych kosztów przesyłki leków z przepisu lekarza podkreśliło: „(…) należy zauważyć, że decyzja o wyborze formy zakupu należy właśnie do niego [pacjenta] – często koszt dojazdu może znacznie przekroczyć koszt przesyłki.”. Pokazuje to, że Ministerstwo Zdrowia stara się zrozumieć rolę pacjenta i możliwość decydowania przez niego gdzie i w jaki sposób kupi leki, tak żeby było to dla niego bezpieczne i wygodne- wskazał Józef Góralczyk.

AM

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz