Brytyjskie apteki gotowe na profilaktykę grypy

06 Sierpnia 2018, 12:29 farmaceuta apteka senior

Ponad 40 proc. dostaw trójwalentnej, inaktywowanej (ATIV) szczepionki przeciwko grypie sezonowej trafiło już do brytyjskich aptek, które od września tego roku po raz pierwszy podadzą ją w populacji pacjentów powyżej 65 roku życia.

 Jak podał portal „The Pharmaceutical Journal” - w sezonie grypowym 2018/19 trójwalentna, adjuwantowa szczepionka przeciwko grypie zostanie zostanie zastosowana w populacji senioralnej (tj. u osób po 65 roku życia) po raz pierwszy. Z uwagi na fakt, że dostawcą preparatu jest jeden podmiot – brytyjski NHS, Brytyjskie Towarzystwo Medyczne oraz Pharmaceutical Services Negotiating Committee będący agendą NHS – wystosowały wspólny list, w którym deklarują m.in. lekarzom, farmaceutom oraz samym pacjentom, że są w stałym kontakcie z dystrybutorem i będą monitorować proces zaopatrywania placówek w szczepionki, który zgodnie z deklaracjami ma zapewnić 'sprawiedliwą podaż' dla wszystkich podmiotów realizujących procedury.

Zgodnie z tym lekarze poz oraz apteki ogólnodostępne otrzymały już 40 proc. swoich zamówień, natomiast kolejne 20 i 40 proc. trafi do nich odpowiednio w październiku oraz listopadzie. Zgodnie z wytycznymi farmaceuci mają priorytetowo traktować pacjentów po 75 roku życia, a także osoby przebywające w domach opieki.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz