Polskie łóżka szpitalne rozchwytywane za granicą

06 Sierpnia 2018, 13:21 Famed Żywiec montaż łóżek produkcja

W pierwszym półroczu br., sprzedaż krajowa Famedu urosła o 14 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2017 roku. Na poziomie 11 proc., w porównaniu z pierwszymi 
sześcioma miesiącami ubiegłego roku, kształtuje się wzrost eksportu.  Żywiecki producent o 12 proc. poprawił również wskaźnik EBITDA.

 Kluczowym czynnikiem mającym wpływ na osiągnięcie pozytywnego wyniku była sprzedaż łóżek szpitalnych, której wolumen - po raz pierwszy od 2012 roku - wyprzedził, niezmiennie dobrze sprzedające się stoły operacyjne Famedu.  

– Większa liczba łóżek szpitalnych niż stołów operacyjnych dostarczona klientom to dla nas przełomowy moment. Uwypukla bowiem skalę możliwości dalszego rozwoju biznesu, którego fundamentem był dotychczas sprzęt dedykowany na sale operacyjne – mówi Marek Suczyk, wiceprezes Famedu Żywiec. – Wyniki pierwszego półrocza, podobnie jak osiągane wcześniej, pokazują że przyjęliśmy optymalną strategię rozwoju, której realizacja skutkuje umacnianiem naszej pozycji zarówno w Polsce jak i za granicą – dodaje Marek Suczyk.

W 2017 roku, liczona rok do roku, krajowa sprzedaż zwiększyła się o ponad 50 proc., osiągając wartość ponad 16 mln złotych. Famed zanotował w tym okresie również 20 proc. wzrost stałej organicznej sprzedaży, realizowanej przez działających w kilkudziesięciu państwach dystrybutorów marki. W 2016 roku obchodzący wówczas 70-lecie istnienia swojej marki, wytwórca sprzętu medycznego, zwiększył przychody do poziomu ponad
43 mln złotych, co stanowiło wzrost o 22 proc. w porównaniu do 2015 roku.

Popyt na polskie łóżka za granicą

W pierwszym półroczu br. dwukrotnie zwiększyła się liczba zamówionych egzemplarzy łóżek dedykowanych na oddziały intensywnej opieki. O około 60 proc. zwiększyła się sprzedaż łóżek szpitalnych i przeznaczonych na oddziały porodowe. Klienci zamówili również ponad 4,5- krotnie więcej wózków do transportu pacjentów. 

– Specyfiką tego segmentu rynku jest silna konkurencja ze strony chińskich producentów, którzy jednak nie mogą pochwalić się ponad 70-letnią tradycją, będącą gwarantem stabilności. Kluczowe znaczenie ma również fakt, że przywiązujemy dużą wagę do odpowiedniego przeszkolenia naszych zagranicznych dystrybutorów, dzięki czemu klienci mają gwarancję wysokiego poziomu obsługi posprzedażowej. Dodatkowo jako firma wytwarzająca sprzęt w Unii Europejskiej korzystamy z siły marki „Made in EU”. – komentuje Marek Suczyk.– Wzrost sprzedaży to również efekt wprowadzenia najdłuższej w branży 70-cio miesięcznej gwarancji, która powoduje że użytkownik w tym okresie praktycznie bezkosztowo korzysta z dostarczonego sprzętu – dodaje.

70 proc. wpływów z eksportu stołów operacyjnych

Obok łóżek szpitalnych, działalność eksportowa Famedu koncentruje się na dostarczaniu klientom na całym świecie stołów operacyjnych. W ostatnich miesiącach firma wyposażyła w ten sprzęt placówki szpitalne w Norwegii, Chinach, Turkmenistanie, Burkina Faso oraz na Ukrainie, a także do Camogli Healthcare Centre w Tristan da Cunha. Łącznie sprzedaż na rynkach zagranicznych przynosi spółce ok. 70 proc. wpływów.

– Kontrakt w Norwegii to potwierdzenie, że wytwarzamy w Polsce sprzęt najwyższej jakości. To kluczowy czynnik pozwalający na zaistnienie i zwiększanie współpracy na innych rynkach wysokorozwiniętych, taki jak Niemcy, Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania. Jednak będąca naszym atutem elastyczność oraz kompleksowość oferty, pozwala spełniać zróżnicowane oczekiwania klientów – komentuje Marek Suczyk.

Działania R&D Famedu

W Żywcu trwają prace nad nowymi technologiami i produktami. Inżynierowie działu R&D żywieckiej spółki opracowali nowatorski sposób ułożenia włókien węglowych - system TotalClear™. Dzięki niemu najnowszy stół operacyjny Famedu będzie cechował się m.in. najlepszym na świecie współczynnikiem przezierności, a dodatkowo znacząco podniesiona zostanie jakość obrazów uzyskiwanych w prowadzonych z jego użyciem badaniach rentgenowskich. Premiera stołu planowana jest w ciągu najbliższych tygodni. W obszarze obrazowania Famed współpracuje z GE Healthcare, będąc wyłącznym przedstawicielem amerykańskiego koncernu na terenie naszego kraju.

źródło: FAMED

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz