Robert Biedroń podpisał umowy z klinikami in vitro

07 Sierpnia 2018, 9:27 dziecko noworodek

In vitro już w Słupsku. Robimy to co powinno być obowiązkiem państwa, nie samorządu”- tak prezydent Słupska poinformował o podpisaniu przez miasto umów na realizację „Słupskiego programu na rzecz przeciwdziałania skutkom niepłodności poprzez dofinansowanie leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego” w latach 2018 – 2022.

 

W ramach samorządowego programu zdrowotnego przewidzianego na lata 2018 – 2022 z budżetu miasta zostanie sfinansowanych 100 procedur. Procedury realizowane będą przez gdyńską klinikę Gameta, gdańską klinikę Invicta, która swoje filie ma zarówno w Trójmieście, jak i w Słupsku, gdyńską filię stołecznej kliniki InviMed oraz rzgowski szpital Gameta. W 2018 roku w sumie przeprowadzonych ma zostać 20 procedur, których wartość jednostkowa wahać się będzie pomiędzy 4 822,73 zł a 5 000 zł. Każda para zakwalifikowana do realizacji świadczenia będzie mogła skorzystać z maksymalnie dwóch procedur- w sytuacji, gdy pierwsza nie przyniesie oczekiwanych efektów w postaci urodzenia żywego dziecka.

„Słupski program dofinansowania zabiegów in vitro jest już faktem i od dziś każda para, która chce z niego skorzystać może zgłaszać się do klinik wybranych w konkursie”-podkreślił w trakcie podpisania umów Robert Biedroń.

Kluczowe warunki kwalifikacji

Z samorządowego programu skorzystać będą mogły pary, które nie mogą zrealizować swoich planów rozrodczych w sposób naturalny i będą spełniały określone warunki m.in. przeszły w przeszłości leczenie niepłodności i wyczerpano inne metody leczenia prowadzone przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy, mają wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego, będą spełniać kryteria medyczne zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie wytycznymi i rekomendacjami, u kobiety został stwierdzony odpowiedni poziom rezerwy jajnikowej – na podstawie hormonu AMH powyżej 0,7 ng/ml, a także pozostają we wspólnym pożyciu.

Jednocześnie dodatkowo od par wymagane jest by od co najmniej roku byli mieszkankami/ mieszkańcami miasta Słupska i rozliczali się z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) z Urzędem Skarbowym w Słupsku deklarując w zeznaniu podatkowym, że miejscem jego zamieszkania jest Słupsk. Pary zakwalifikowane nie mogły także korzystać wcześniej z dofinansowania ze środków publicznych (np. program rządowy lub program o przedmiotowym zakresie finansowany przez inny samorząd) do trzech lub więcej procedur zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro (weryfikacja na podstawie oświadczenia podpisanego przez parę). W sytuacji, gdy para korzystała w przeszłości z dofinansowania ze środków publicznych do leczenia i poddała się jednej procedurze zapłodnienia pozaustrojowego w wyniki której nie doczekała się ciąży ani też żywego urodzenia dziecka, wówczas będzie mogła skorzystać z programu i dopłaty do drugiej procedury w ramach programu finansowanego z budżetu miasta.

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz