Farmaceuci: dobra opieka zaczyna się od rozmowy

07 Sierpnia 2018, 10:16 apteka farmaceuta leki

Królewskie Towarzystwo Farmaceutyczne (RPS) rozpoczęło w Szkocji kampanię zachęcającą do korzystania z usług aptek i zatrudnionych w nich farmaceutów. Akcja zatytułowana „Dobra opieka rozpoczyna się od rozmowy” ma promować wśród pacjentów możliwość zasięgania w aptekach opinii na temat leków.

Brytyjskie środowisko farmaceutów walczy o wzrost społecznej świadomości na temat roli aptek i dostępnych w nich usług farmaceutycznych. W tym celu zainaugurowano kampanię „Dobra opieka rozpoczyna się od rozmowy”, która w mediach społecznościowych promowana jest hasztagiem #talktopharmacy.

W ocenie Alexa MacKinnon’a, szefa szkockiego RPS, istnieje wielka i niezaspokojona potrzeba rozmowy pomiędzy pacjentami a farmaceutami. Szczególnie, że statystyki dotyczące politerapii nie należą do optymistycznych – blisko 20 proc. dorosłych pacjentów przyjmuje więcej niż 5 leków, natomiast w populacji osób po 70-tym roku życia odsetek ten sięga 59 proc.

„Co więcej blisko połowa przepisywanych leków nie jest przyjmowana właściwie”- dodał Alex MacKinnon. Dlatego też zdaniem eksperta farmaceuci powinni odgrywać zdecydowanie większą rolę w systemie ochrony zdrowia i oferować świadczenia, które przekładać się będą m.in. na zdecydowanie niższą liczbę hospitalizacji np. wynikających z nieprawidłowo przyjmowanych leków. Liczbę tych ostatnich szacuje się nawet na 61 tys. rocznie.

W ramach kampanii obok plakatów umieszczanych w aptekach i placówkach ochrony zdrowia, w społecznościach lokalnych dystrybuowane będą również ulotki informacyjne zachęcające pacjentów do zgłaszania się do aptek i rozmów z farmaceutami na temat zleconej im farmakoterapii.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz