Najlepsi z najlepszych w służbie dla kraju- Ministerstwo Zdrowia rekrutuje

07 Sierpnia 2018, 14:15 porozumienie umowa uścisk dłoni

Ministerstwo Zdrowia z początkiem lipca ogłosiło konkurs dla analityków "Zdrowie w erze Big Data". Najlepsi kandydaci starają się o główną nagrodę, jaką jest płatny staż w resorcie. Dziś w budynku MZ odbył się drugi etap rekrutacyjny, do którego zakwalifikowano 15 osób. Postanowiliśmy sprawdzić jak poszło potencjalnym, przyszłym stażystom. 

 

- Poprzeczka jest postawiona bardzo wysoko. Mam nadzieje, że będziemy mogli wydatnie korzystać z efektów programu stażowego w Ministerstwie - stwierdził w rozmowie dla PolitykiZdrowotnej, odpowiedzialny za proces cyfryzacji w ochronie zdrowia, wiceminister Janusz Cieszyński.

Dla kandydatów na stanowisko zaskoczeniem mogła się okazać wizyta Ministra Zdrowia, Łukasza Szumowskiego. Minister zapytał uczestników czego oczekują po stażu? - Padły bardzo budujące odpowiedzi. Wielokrotnie pojawiły się odpowiedzi mówiące o chęci poprawy jakości opieki nad pacjentami, chęci rozwiązania problemów w ochronie zdrowia.To bardzo dobrze wróży na przyszłość - skomentował J. Cieszyński.

- Trzeba poznać dziedzinę, z która będzie się pracować do końca życia. Jestem ogromnym zwolennikiem wykorzystywania baz danych w usprawnianiu pracy w podmiotach. Nie jestem w stanie pogodzić się z faktem, że większość czasu wizyty pacjenta, lekarze poświęcają na biurokrację niż na samo badanie - odpowiadała po rozmowach w MZ dla PZ, kandydatka na staż, Agnieszka Siatka, studentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

 Proces rekrutacji

Pierwszy etap polegał na napisaniu eseju konkursowego nt. "Zdrowie w erze big data, jak cyfryzacja wpłynie na jakość opieki zdrowotnej?". Drugim etapem było spotkanie z komisją rekrutacyjną w Ministerstwie Zdrowia. Pierwszym progiem do zaliczenia rozmowy kwalifikacyjnej był test z logicznego myślenia oraz zagadnień z zakresu języka SQRL. Ostatnim etapem rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna - opowiadał o procesie rekrutacyjnym Maciej Tomaszewski, student nauk analitycznych Szkoły Głównej Handlowej, również kandydujący na stanowisko w resorcie.

- Przede wszystkim szukamy osób specjalizujących się w ogólnie pojętej medycynie, oraz osób z kierunków ścisłych. Chcemy, aby osoby pozyskane w rekrutacji pomogły nam przeanalizować pewne zjawiska, które widać wyraźne poprzez analizowanie z dostępnych zbiorów danych - mówił J. Cieszyński. - Zależy nam na tym, aby coraz lepiej w oparciu o konkretne wartości i liczby, rozumieć jak funkcjonuje system ochrony zdrowia w Polsce. Chcemy tworzyć modele, które pozwolą nam prognozować potrzeby i eliminować odstępstwa od norm występujące na mniejsza skalę poprzez analizę efektywności całego systemu - dodał. Chcemy znaleźć jak najwięcej odpowiednich, zaangażowanych kandydatów - odpowiada zapytany o limit przyjęć na stanowiska stażowe.

 W służbie dla Państwa

- Podpisana przez Prezydenta ustawa umożliwia płynny przesył danych z MZ do NFZ. Pozwoli to wdrożyć systemy, które już sprawdzają się na całym w świecie, zarówno w sferze biznesu jak i administracji. - mówił J. Cieszyński. - Rekrutacja jest jedną z aktywności, która wpisuje się w założenia programu govtech, który z początkiem roku został zainaugurowany przez ministra Morawieckiego. Pozyskujemy młodych, zdolnych analityków do udziału w projekcie, którzy z jednej strony będą mogli pozyskać niezbędne doświadczenie, a z drugiej strony wniosą nowe pomysły do, obecnie realizowanych przez ministerstwo, projektów - mówił J. Cieszyński.

Zapytany o dalszą ścieżkę rozwoju kandydatów zapewniał, że ministerstwo jest otwarte na dalszą współpracę ze sprawdzającymi się kandydatami, zarówno w MZ jak i jednostkach mu podległych. 

-Wydaje mi się ważne aby w czesnym etapie rozwoju zacząć czerpać doświadczenie z podjętej pracy. Sam studiując rozpocząłem staż zgłaszając się do konkursu stażowego dużej firmie telekomunikacyjnej. Ostatecznie spodobało mi się na tyle, ze zostałem tam  na kolejne 5 lat. Tego typu staże pozwalają młodym osobom w ukierunkowaniu drogi na dalszej ścieżce kariery - przekonywał J. Cieszyński.

Wyniki rekrutacji powinny pojawić się jeszcze w tym tygodniu. Długość odbywanego stażu będzie zależał od dostępności poszczególnych kandydatów - jak zapewniał minister, MZ jest w tej kwestii elastyczne.

-Życzę każdemu, aby te wakacje -pomimo panujących upałów- spędził produktywnie i nauczył się nowych rzeczy, aby z tej nauki był pożytek dla Polski. Wydaje mi się, ze takie połączenie daje największą satysfakcję - życzył kandydatom w rozmowie z PZ minister.

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz