Kolejne miasta z e-receptą już w sierpniu

07 Sierpnia 2018, 16:48 erecepta ezdrowie ezla informatyzacja telefon cyfryzacja

Na początku lipca Ministerstwo Zdrowia informowało o ponad tysiącu wystawionych e-recept po miesiącu działania pilotażu w Siedlcach i Skierniewicach. Od niedawna w pilotażu jest też miejscowość Wysokie (woj. Lubelskie). Dziś wiceminister Janusz Cieszyński zapowiedział wprowadzenie kolejnych dwóch miast do programu e-recept. 

Do programu dołączą: Krynica Zdrój (woj. Małopolskie) oraz Pleszew (woj. Wielkopolskie). Pierwsze e-recepty w tych miastach mogą być wystawione już na przełomie sierpnia i września- zapowiada wdrożenie II fazy pilotażu, wiceminister zdrowia, Janusz Cieszyński. 

-Mamy dość duże zróżnicowanie systemów informatycznych funkcjonujących w poszczególnych podmiotach. Szczególnie istotne jest to, aby zaangażować w pilotaż jak największą liczbę województw - jak się okazuje największe wyzwania związane z wprowadzeniem e-recept wynikają, nie tak znacząco ze strony oprogramowania ministerstwa, jak ze strony oprogramowania indywidualnych dostawców poszczególnych podmiotów i aptek - mówił J. Cieszyński.

Skuteczność cyfrowej formy recept

Ostatnio zarzucano programowi pilotażowemu niską popularność korzystania z elektronicznej formy e-recept (smartfony/tablety) w stosunku do papierowej (wydruk z danymi dla farmaceuty). 

- Nie chcemy na siłę przekonywać pacjentów do wyboru któregoś z możliwych rozwiązań. Z punktu widzenia systemu bardzo wiele korzyści przynosi sam system informatyczny (który aktualizowany jest przy każdej wystawionej recepcie -przyp. red.), który na bieżąco zbiera dane pacjentów korzystających z usług podmiotów medycznych -zapewniał J. Cieszyński. - Jesteśmy przekonani, że wraz z czasem i narastającym przekonaniem do stabilności i funkcjonalności oferowanych rozwiązań te proporcje będą się zmieniać - dodał.

E-recepta w sytuacjach kryzysowych

Podpisana przez Prezydenta ustawa o systemie informacji w systemie ochrony zdrowia umożliwi szerszy zakres funkcjonalności z programu e-zdrowia. W momencie wejścia kolejnych miast do pilotażu powinien już funkcjonować system kryzysowego zarządzania w przypadkach np. wycofania leku z obrotu z powodu zanieczyszczenia którejś z substancji. Wówczas wymiana danych IKP między GIF, MZ oraz aptekami i podmiotami medycznymi sprawnie by pomogło dotrzeć z informacją do pacjentów, którzy stosują podejrzaną substancję.

JK

Polecamy również:

E-recepta: rekordzista wystawił ponad 300. Krynica Zdrój może dołączyć

Jak powinna wyglądać procedura wycofania leku z obrotu?

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz