IPSOS: problemu systemu ochrony zdrowia oczami pacjentów

08 Sierpnia 2018, 12:20 szpital pacjenci pacjent kolejka wizyta lekarz
08 Sierpnia 2018, 12:20 qb2
08 Sierpnia 2018, 12:20

Długie kolejki do świadczeń, wysokie koszty leczenia, biurokracja oraz niewystarczająca liczba personelu medycznego – taki krajobraz systemu ochrony zdrowia nakreśliło ostatnie, światowe badanie przeprowadzone przez firmę badawczą IPSOS MORI.

Wyniki badania przeprowadzonego przez IPSOS nie napawają optymizmem – szczególnie, że odpowiedzi polskich respondentów na kluczowe pytania związane z systemem ochrony zdrowia, plasowały nasz kraj nie w chlubnej czołówce, ale raczej na szarym końcu ocenianych systemów.

Niestety zaledwie 14 proc. Polaków oceniło pozytywnie dostęp do lokalnego systemu ochrony zdrowia, co uplasowało nas na samym końcu spośród 28 analizowanych państw włączonych do badania „Global views on healthcare in 2018”. W globalnej ankiecie liderami okazały się: Wielka Brytania (73 proc. pacjentów dobrze oceniło dostęp do systemu ochrony zdrowia), Malezja (72 proc.), a także Australia (71 proc.). Polskę wyprzedziły również takie rynki świadczeń zdrowotnych jak – Rosja, Węgry, Meksyk, Chiny czy Turcja.


 

Wiele wątpliwości u polskich pacjentów budzi również w pytanie o to - czy system ochrony zdrowia dostarcza im najlepszego możliwego leczenia? W ocenie zaledwie 22 proc. pacjentów – taka sytuacja ma miejsce, natomiast aż 40 proc. Polaków nie zgodziło się z takim stwierdzeniem. Gorzej wypadły w tym obszarze jedynie - Brazylia, Rosja oraz Węgry, gdzie odsetek pacjentów przekonanych o dostępie do najlepszej możliwej terapii wahał się w granicach 13-20 proc.

qb2

 

W ocenie 70 proc. Polaków największym problemem, z jakim musi zmierzyć się nasz system ochrony zdrowia są kolejki do świadczeń i długi czas oczekiwania na nie. Problemem jest również koszt dostępu do leczenia (34 proc.), niska jakość leczenie (33 proc.) i związania z nim biurokracja (32 proc.). Dla blisko co czwartego respondenta (23 proc.) problemem systemu ochrony zdrowia jest niewystarczająca liczba kadr medycznych, starzejące się społeczeństwo (22 proc.), a także niewystarczające nakłady na profilaktykę (21 proc.).

Ankietą dotyczącą zdrowia objęto w dniach 25 maja- 8 czerwca tego roku ponad 23 tysiące mieszkańców 28 państw z całego świata.

 AM

źródło: IPSOS

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz