Jak będzie wyglądał pilotaż nowych zasad w fizjoterapii? - jest projekt rozporządzenia

10 Sierpnia 2018, 14:19 fizjoterapia fizjoterapeuta rehabilitacja

Zasady pilotażu dotyczącego nowych zasad finansowania i sprawozdawczości w fizjoterapii zawiera projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, który w piątek został skierowany do konsultacji publicznych. W pilotażu ma wziąć udział 40 placówek oraz 4 tysiące pacjentów z bólem kręgosłupa lędźwiowego.

 

 

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego dotyczącego nowych zasad finansowania i sprawozdawczości w fizjoterapii ambulatoryjnej.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział jeszcze w czerwcu, że w tym roku ruszy pilotaż nowej formy opieki. Pisaliśmy o tym tutaj

Jak czytamy w uzasadnieniu, celem programu pilotażowego jest ocena nowego sposobu sprawozdawczości i kosztów fizjoterapii ambulatoryjnej pacjentów w ustalonym programem terapii wg wytycznych Krajowej Rady Fizjoterapeutów, opracowanych na podstawie Międzynarodowej Klasyfikacji Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia (ICF), tj. ze zdefiniowanym ograniczeniem funkcjonowania na poziomie uczestnictwa i aktywności w czynnościach dnia codziennego i pracy zarobkowej.

Dodatkowym elementem programu pilotażowego będzie zbadanie możliwości implementacji ICF w polskim systemie ochrony zdrowia. 

Nowe metody indywidualnej fizjoterapii

Program pilotażowy polega na wdrożeniu nowych metod indywidualnej fizjoterapii i ich oceny zgodnie z celami ICF. Celem projektu jest ocena skuteczności fizjoterapii ambulatoryjnej pacjentów z ustalonym programem terapii wg wytycznych ICF, tj. ze zdefiniowanym ograniczeniem funkcjonowania na poziomie uczestnictwa i aktywności w czynnościach dnia codziennego i pracy zawodowej. 

Główne elementy programu pilotażowego to:

- pacjenci - populacja o. 4000 chorych w wieku produkcyjnym (czynnych zawodowo i objętych ubezpieczeniem ZUS ze schorzeniami przeciążeniowymi narządu ruchu z ograniczeniami w wykonywaniu czynności dnia codziennego i pracy zawodowej z powodu bólu kręgosłupa lędźwiowego;

- eksperci Krajowej Izby Fizjoterapeutów (fizjoterapeuci), którzy będą dokonywać obiektywnej oceny postępów fizjoterapii dla każdego pacjenta;

- realizatorzy pilotażu - świadczeniodawcy realizujący lekarską ambulatoryjną opiekę rehabilitacyjną i fizjoterapię ambulatoryjną w ramach umowy z NFZ, w ilości docelowej 40 placówek - minimum po dwa ośrodki w województwie.

Indywidualny plan fizjoterapii dla każdego pacjenta

Indywidualizacja planu postępowania terapeutycznego będzie prowadzić do doboru optymalnych metod usprawniania oraz czasu trwania fizjoterapii.

Narzędziami interwencji będzie kwalifikacja lekarza do programu pilotażowego oraz testy i ankiety wykonywane przez ekspertów KIF w ramach programu pilotażowego, w poniższym podziale:
a) kwalifikacja przez lekarza rehabilitacji do programu pilotażowego wraz ze skierowaniem na zabiegi fizjoterapeutyczne - informacja o programie i wyrażenie przez pacjenta świadomej zgody na udział w programie,
b) pierwsza wizyta fizjoterapeutyczna po 7 dniach od konsultacji i wykonanie testu aktywności - ocena wskaźnika PDI (Pain Disability Index) oraz WPAI (Work Productivity and Activity Impairment Questionaire),
c) trzecia wizyta fizjoterapeutyczna na koniec cyklu zabiegowego - wykonanie ankiety satysfakcji i testów kontrolnych.

Następnie w ramach obserwacji długofalowych realizacja dwóch ankiet: po 3 i 9 miesiącach od zakończenia cyklu zabiegów, z oceną stanu zdrowia pacjenta po leczeniu rehabilitacyjnym.

- Oczekiwanym skutkiem jest szybszy powrót pacjenta do pełnej sprawności, zmniejszenie kolejki osób oczekujących na świadczenia oraz zwiększenie dostępności do świadczeń - czytamy w projekcie.

Źródło: RCL

AW

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Bartas Niedziela, 12 Sierpnia 2018, 20:23
Gdzie można znaleźć jakies ' ustawowe szczegóły' tego projektu? Bo brzmi nieźle, takie nawiązanie do modelu zachodniego. Jeszcze dopłata 20zł do skierowania, wieksza dostępność do psychologa i o połowe znikną kolejki na rehab
WAS Piątek, 10 Sierpnia 2018, 15:16
A W GLOWE SIE PUKNAC NIE LASKA- WPIERW OGRANICZCIE KOSZYK- BO LUDZIE CHODZA KOSMETYCZNIE NA REHABILITACJE