E-recepty: ile wystawiono? W jakich godzinach realizują je pacjenci?

13 Sierpnia 2018, 11:41 e-recepta Szumowski siedlce prezydent minister zdrowia ezdrowie

Od uruchomienia w Siedlcach i Skierniewicach pilotażu elektronicznych recept, wystawiono ich już ponad 9,3 tys. - mówił dziś wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Ponad połowę wystawiono osobom po 60. roku życia. 

Pilotaż ruszył w maju w dwóch miastach. Obecnie trwa jego pierwsza faza obejmująca głównie sprawdzenie oprogramowania.

- W drugim etapie, organizacyjnym, włączą się w pilotaż kolejne miasta, m.in. Krynica-Zdrój, Polanica-Zdrój, Chełm, Pleszew - informował Cieszyński.  

Rekordzistka wystawiła blisko 2 tys. e-recept

Część lekarzy z placówek biorących udział w pilotażu wystawia niewiele e-recept, ale np. jedna z lekarek ze Skierniewic wystawiła ich już ok. 1900.

Seniorzy otwarci na nowinki?

Ponad 50 proc. e-recept wystawiono pacjentom w wieku powyżej 60 lat. Częściej korzystają z nich kobiety. Z kolei średnia wieku lekarzy, którzy korzystają z tego rozwiązania w ramach pilotażu wynosi 49 lat - podał wiceminister Cieszyński.

Ile leków na e-recepcie?

Dzięki e-recepcie zakup każdego leku można realizować osobno - czyli np. kupić leki w dwóch aptekach, gdy w jednej nie ma całego zestawu. Na recepcie wypisywany jest najczęściej jeden lek, ale przeciętnie na jedną wypada 2,3 pozycji. 

Połowa e-recept realizowana jest między godziną 9:00 a 13:00, a najwięcej między 9:00 a 10:00. 

Jeśli chodzi o wystawianie, to ponad 55 proc. e-recept lekarze wpisują w system przed południem; najwięcej w godzinach 8:00-9:00. 

Od nowego roku we wszystkich aptekach

Zgodnie z ustawą o systemie informacji w ochronie zdrowia od 1 stycznia 2019 r. każda apteka w Polsce ma już być przygotowana do realizacji e-recepty, a od 2020 r. e-recepta ma już być powszechnym standardem w całym kraju i objąć wszystkie placówki medyczne.

E-recepty mogą być przekazywane pacjentowi poprzez e-maila, SMS lub jako wydruk informacyjny (chętnie korzystają z niego pacjenci w miastach, gdzie prowadzony jest pilotaż).

AK

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz