Maksymowicz to były minister zdrowia w rządzie Jerzego Buzka. To nie jego pierwsza współpraca z Gowinem. Był też jego doradcą medycznym w czasie prac nad Programem 2015 dotyczącym rozwoju Polski na lata 2015-2019. Opracowywał też osobny dokument poświęcony zdrowiu i koniecznym korektom programu obecnego rządu.
Prace zespołu ruszą od września, a głównym zadaniem zespołu będzie monitorowanie wdrażania nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, która zacznie obowiązywać na polskich uczelniach od października br.
- Chciałbym szczególnie zająć się przekładaniem efektów nauki na praktykę codzienną. Stary system był sztywny, bardzo biurokratyczny. Teraz są szanse, aby zerwać tę pętle. Inne kraje, np. mała Finlandia czy wielkie Stany Zjednoczone umieją dobrze wdrażać zdobycze nauki do biznesu. Okazja po temu jest świetna, bo pełna autonomia uczelni wynikająca z nowej ustawy to umożliwia. Można zrobić wiele dobrego, ale i złego, i dlatego monitorowanie jest niezbędne. Olszyn szuka swojej specjalizacji. Medycyna, inżynieria medyczna, biotechnologia, komórki macierzyste, informatyka nowych urządzeń, nowe pomysły starych zakładów, badania wdrożeniowe, czy współpraca z innymi uczelniami to to, czego nam potrzeba. Jest wiele do zrobienie i cieszę się, że mam możliwość jako doradca premiera coś zrobić dla mojego miasta - mówi prof. Maksymowicz.
Prof. Wojciech Maksymowicz jest jednym z pierwszych uczonych powołanych do tego zespołu. O tym, że wicepremier powołał go do zespołu zadecydowało jego wielkie doświadczenie w budowaniu rozwiązań nowatorskich, a także w budowaniu mostów między nauką a gospodarką. - Ratowanie życia, klinika Budzik i całe Collegium Medicum to dzisiaj wizytówka Olsztyna i to co najlepsze Olsztyn ma do zaproponowania nie tylko swoim mieszkańcom - podkreślał w uzasadnieniu.
Źródło: WUM
AW
Polecamy także:
- WST w Katowicach uruchamia kierunek lekarski i pielęgniarski
- Wydział Nauki o Zdrowiu WUM rekrutuje!
- Projekt dot. orzekania o urlopie dla poratowania zdrowia trafił do uzgodnień
- Polskie uczelnie w gronie najlepszych na świecie
- Naukowcy wszczepili z powodzeniem wyhodowane laboratoryjnie płuca
- Bank Gospodarstwa Krajowego wprowadzi naukę do biznesu