Australia: więcej szczepień w aptekach

14 Sierpnia 2018, 9:20 Szczepienia

Blisko dwie trzecie mieszkańców Australii ocenia, że katalog szczepień dostępnych w aptekach powinien zostać rozszerzony na wszystkie popularne preparaty stosowane w prewencji chorób zakaźnych – wynika z ankiety Australijskiego Towarzystwa Farmaceutycznego (PSA) opublikowanej przez portal Pharmacy News.

Wyniki ankiety przeprowadzonej na grupie 1023 dorosłych mieszkańców Australii powinny cieszyć farmaceutów.

Zdaniem obywateli, usługi farmaceutyczne świadczone na ich kontynencie powinny ulec znacznemu rozszerzeniu – w głównej mierze o powszechnie stosowane szczepionki.

Według 60 proc. respondentów główną zaletą tak dostępnych preparatów immunizacyjnych jest wygoda, łatwa dostępność, ale przede wszystkim oszczędność czasu lekarzy pierwszego kontaktu.

Co ciekawe, osoby młode, rodzice dzieci (bez względu na ich wiek), a także osoby zatrudnione na pełnym etacie zadeklarowały gotowość do wnoszenia opłaty na poziomie 20 dolarów - za tak dostępne szczepionki. Natomiast 60 proc. zapytanych uważa, że immunizacja w aptekach powinna być finansowana z budżetu australijskiego systemu ochrony zdrowia.

W ocenie Shane’a Jackson’a, prezydenta PSA, wyniki badania opinii dowodzą tezie, że Australijczycy rozumieją rolę farmaceutów w systemie ochrony zdrowia i wierzą w ich umiejętność administrowania szczepionkami.

Szczepienia MMR także w aptekach

Kilka dni temu środowisko australijskich aptekarzy otrzymało nowe możliwości w obszarze szczepień, bowiem decyzją władz stanu Wiktoria obok szczepień przeciwko m.in. grypie, farmaceuci będą mogli również dokonywać szczepień dzieci (powyżej 16 roku życia) preparatem złożonym przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR). Szczepienia dostępne są w blisko 350 aptekach na terenie stanu Wiktoria (płd. Australia).

- Jest to praktyczna i zdroworozsądkowa reakcja ze strony rządu, szczególnie, że farmaceuci ze stanu Wiktoria szczepią już osoby powyżej 18 roku życia przeciwko grypie i krztuścowi – ocenił prezydent PSA.

AM

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz