Przegląd prasy

14 Sierpnia 2018, 9:08 prasa

Dofinansowanie sprzętu potrzebnego do informatyzacji gabinetów lekarskich, turystyka medyczna oraz leki biopodobne - to jedne z tematów, które poruszają dziś gazety. 

 
Zaświadczenie z medyczną nazwą schorzenia – Dziennik Gazeta Prawna informuje, że według interpretacji wydanej przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dokument potwierdzający występujące u pracownika schorzenie musi być wystawiony przez lekarza specjalistę w danej dziedzinie. 
 
Dziecko w szpitalu, matka w pracy – Rzeczpospolita opisuje spór o możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego dla rodzica, którego dziecko przebywa w szpitalu. Odmienne opinie mają Rzecznik Praw Pacjenta, który uważa, że lekarz ma prawo odmówić wystawienia zwolnienia i Rzecznik Praw Dziecka, który uważa, że lekarz powinien rodzicowi wystawić zwolnienie  w takiej sytuacji.
 
Dobro pacjenta kontra system – Rzeczpospolita powołując się na raport GUS informuje, że wzrosła liczba zgonów z powodu chorób układu krążenia. Kardiolodzy twierdzą, że to efekt niedofinansowania systemu i nieefektywnego wydawania posiadanych środków. 
 
50 mln zł dla lekarzy za informatyzację – Rzeczpospolita informuje, że w związku z tym, że e-receptę może wystawić każdy lekarz, Ministerstwo Zdrowia dofinansuje zakup 60% sprzętu informatycznego w gabinetach lekarzy POZ.
 
Lek biopodobny to nie wyrób czekoladopodobny – w Rzeczpospolita TV Karolina Kowalska rozmawia z Krzysztofem Kopciem, prezesem Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego o lekach biologicznych biopodobnych, które wchodzą na listę refundacyjną  po 10 latach wyłączności cenowej leków oryginalnych.
 
Nowa metoda diagnostyki gruźlicy – Rzeczpospolita opisuje projekt, którego celem jest opracowanie innowacyjnej metody diagnostycznej dla wykrywania prątków gruźlicy. Projekt jest realizowany przez Centrum Medycyny Klinicznej i Estetycznej DiMedical pd kierownictwem dr n. med. Karola Majewskiego.
 
Turystyka medyczna rozkwita – Rzeczpospolita twierdzi, że wzrasta liczba turystów zagranicznych, którzy przyjeżdżają do Polski w celu skorzystania z zabiegów medycznych. Najczęściej są to zabiegi stomatologiczne, estetyczne czy rehabilitacyjne. 
 

Lekarze tworzą czarną listę pacjentów – Gazeta Wyborcza przypomina, że do tworzonej bazy pacjentów mają trafić osoby, które negatywnie oddziałują na działanie systemu zdrowotnego – np. te które nie odwołują wizyt na które nie przybędą. 

 

Zdrowie tajne i poufne – Gazeta Wyborcza zwraca uwagę, że RODO komplikuje pracę szpitali i jednoosobowych gabinetów lekarskich. Chodzi m.in. o niepodpisywanie kroplówek czy wywożenie na korytarz pozostałych pacjentów podczas wizyty lekarskiej. 

Tygodniki:
Zimnem w migotanie przedsionków – Gazeta Polska opisuje krioablację, zabieg który niszczy za pomocą zimna fragmenty tkanek odpowiedzialnych za nieprawidłowe powstawanie i rozchodzenie się impulsów elektrycznych w sercu.
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz