Wybory samorządowe - premier ogłosił dziś datę

14 Sierpnia 2018, 13:45 Mateusz Morawiecki

Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Taką datę wyznaczył premier Mateusz Morawiecki. Co oznacza to dla ochrony zdrowia?

Premier wyznaczył datę wyborów samorządowych na 21 października br. 

Druga tura wyborów odbędzie się dwa tygodnie później - 4 listopada. W tym czasie wielu mieszkańców np. dużych aglomeracji (np. warszawskiej) może być poza miejscem zameldowania.

Wcześniej Państwowa Komisja Wyborcza proponowała jeszcze dwa inne terminy - 28 października i 4 listopada. Premier wybierając 21 października skrócił kampanię wyborczą aż o dwa tygodnie. - Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21.10.2018 Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach. Niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków! - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. 

W praktyce jednak w części miejscowości kampania trwa już od dawna. I plany dla ochrony zdrowia w skali lokalnej, jak i wytykanie niedociągnięć przeciwnikom politycznym to jej elementy. 

Zobacz: Ekspert o programie zdrowia dla stolicy P. Jakiego

Wygasić protesty

Wyznaczony termin wyborów oznacza, że pozostały jeszcze ponad dwa miesiące na wygaszenie obecnych napięć w ochronie zdrowia.  Ich lista jest całkiem spora, a czasu wcale nie tak dużo. Rząd musi uporać się z oczekiwaniami różnych grup dotyczącymi wzrostu wynagrodzeń. Wynegocjowane przez pielęgniarki porozumienie z ministrem zdrowia tylko "zaostrzyło apetyty" pozostałych grup na podwyżki oraz zmiany warunków pracy.

W kolejce do rozmów czekają m.in. ratownicy medyczni, personel techniczny, psycholodzy, fizjoterapeuci.  NSZZ Solidarność zarzuca premierowi i ministrowi zdrowia złamanie dialogu społecznego.

A co po wyborach?

Z kolei po wyborach można spodziewać się karuzeli stanowisk kierowniczych w szpitalach podlegających samorządom. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz