Lekarze solidarni z kolegami z Turcji

14 Sierpnia 2018, 13:14 Lekarze

Komitet Stały Europejskich Lekarzy (CPME) wezwał rząd Turcji do zaprzestania działań przeciwko liderom Tureckiego Towarzystwa Medycznego (TMA). Chodzi o usunięcie ze stanowiska m.in. sekretarza generalnego TMA dr Bülenta Nazima Yilmaza oraz wypowiadanie liderom TMA umów na świadczenia finansowane ze środków publicznych w zakresie medycyny rodzinnej.

Wcześniej z apelem do władz Turcji wystąpili również przedstawiciele Światowego Towarzystwa Medycznego (World Medical Association). Obie organizacje zaapelowały do tureckich decydentów o wycofanie się z działań, jakie zostały podjęte w stosunku do liderów Tureckiego Towarzystwa Medycznego. Zarówno WMA, jak i CPME zadeklarowały wsparcie dla tureckich kolegów po fachu.

- Wzywamy prezydenta Turcji do podjęcia stosownej interwencji i powstrzymania nieuzasadnionych ataków na czołowych przedstawicieli zawodów medycznych - podkreślił Otmar Kloiber, sekretarz generalny WMA.

Zdaniem organizacji represje w stosunku do tureckich lekarzy wynikały ze stanowiska, jakie kilka miesięcy temu wydało TMA. Tureccy lekarze w swoim komunikacie prasowym podkreślili, że działania wojenne są problemem zdrowia publicznego – co stało się pretekstem do represji wobec liderów TMA.

- TMA jest organizacją dumnie przestrzegającą praw człowieka i potępiającą wszelkie akty przemocy. Wzywamy zatem prezydenta Recepa Erdogana  do zaprzestania negatywnej kampanii państwowej prowadzonej przeciwko lekarzom - podkreślił sekretarz generalny WMA.

MA

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz