Japonia: sfałszowano wyniki egzaminów wstępnych na medycynę

14 Sierpnia 2018, 13:51 lekarz

Uczelnia medyczna w Tokio od lat fałszuje wyniki egzaminów wstępnych kandydatek, aby przyjąć więcej studentów - mężczyzn. Proceder rozpoczął się w 2011 roku.

Wyniki testów kandydatek były systematycznie redukowane za pomocą odpowiedniego współczynnika, tak aby utrzymać poziom ilości kobiet na medycynie w granicach 30 procent.

Powodem jest to, że kobiety - rzekomo - częściej odchodzą od zawodu po ukończeniu studiów z powodu założenia rodziny i opieki nad dziećmi. Z kolei lekarze mężczyźni - rzekomo - lepiej znoszą wielogodzinne operacje i długie nocne zmiany.

Oszustwo uczelni wyszło na jaw po dochodzeniu wewnętrznym. Uniwersytet stał się celem prokuratury po rzekomym dopuszczeniu syna urzędnika ministerialnego do studiów medycznych.

Japońskie kobiety są dobrze wykształcone na tle międzynarodowym. Jednak długie godziny pracy w Japonii powodują, że wiele kobiet rezygnuje z pracy, gdy zakłada rodzinę. W rezultacie kobiety są niedostatecznie reprezentowane w wielu dziedzinach życia publicznego w Japonii. Tak więc tylko około 50 z 465 członków parlamentu to kobiety. 

Źródło: aerzteblatt.de

Magdalena Mroczek

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz