NFZ wydał zarządzenie ws. dodatkowych środków dla pielęgniarek

14 Sierpnia 2018, 15:06 NFZ

Prezes NFZ wydał we wtorek zarządzenie, które dostosowuje i ujednolica treść umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej do przepisów wydanych przez Ministra Zdrowia dotyczących przekazania świadczeniodawcom dodatkowych środków dedykowanych na świadczenia opieki zdrowotnej udzielane przez pielęgniarki i położne.

Chodzi o zarządzenie (Nr 81/2018/DSOZ) Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, zmieniające niektóre zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

- Wydanie powyższego zarządzenia wynika z konieczności dostosowania i ujednolicenia treści umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, w poszczególnych rodzajach świadczeń opieki zdrowotnej, w zakresie stosowania przepisów wydanych przez Ministra Zdrowia na podstawie art. 137 ust 2 ustawy, w szczególności dotyczących przekazania świadczeniodawcom dodatkowych środków dedykowanych na świadczenia opieki zdrowotnej udzielanych przez pielęgniarki i położne - czytamy w uzasadnieniu.

Polecamy także: Standardy opieki okołoporodowej - jakie rozwiązania przyjęto w skierowanym do publikacji rozporządzeniu?

 

Aneksy do umów

Zarządzenie określa wzory aneksów do umów, w których zapisano, że w przypadku nieprzeznaczenia przez placówkę środków dedykowanych na świadczenia opieki zdrowotnej udzielane przez pielęgniarki i położne na wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych, kwota nieprzekazanych środków podlega zwrotowi. ponadto NFZ może w takim przypadku nałożyć karę umowną w wysokości do 5 proc. tych środków.

Jak podkreślono, zarządzenie nie niesie za sobą skutków finansowych i nie wymaga zmian w planie finansowym NFZ.

Zarządzenie nie podlegało opiniowaniu.

 

Ratownicy chcą podobnych podwyżek

W przypadku ratowników rząd na razie dał 800 zł, czyli połowę tego, co dzięki Zembalowemu mają pielęgniarki. Toczą się rozmowy o dalszych podwyżkach. Zobacz: Ratownicy po spotkaniu w MZ: za tydzień wstępne wyliczenia kosztów

Po interwencjach związkowców MZ wprowadziło przepisy mające zagwarantować podwyżki większej liczbie osób wykonujących ten zawód. Zobacz: Sieć szpitali: zmiana zarządzenia NFZ ważna m.in. dla ratowników

AW

Polecamy także:

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

gość Wtorek, 21 Sierpnia 2018, 22:03
Jak można napisać ,że pielęgniarki dostały 1600 zł?Nie dostały i nie wiadomo czy dostaną ta 1600zł brutto brutto!!!!!!
pielę. praktyki Poniedziałek, 20 Sierpnia 2018, 11:50
nadal nigdzie nie widać konkretnego zapisu o podwyżkach dla pielę. praktyk ,kiedy w końcu dostaniemy ,bo od mojej pracodawczyni ciagle slyszę;ja na panią nic nie dostaję i na tym temat sie kończyMiało nie być podziałów między pielęgniarkami miały wszystkie dostać 4x400 i CO?
piel.praktyki Poniedziałek, 20 Sierpnia 2018, 11:45
Nadal nigdzie nie widze zapisu czy pielęgniarki praktyki dostaną w końcu jakąś obiecaną podwyżkę i czy będzie to kontrolowane bo jak do tej pory słyszę ciagle tą samą odpowiedż ja na pani\a nic nie dostaję