Aptekarze i Narodowy Instytut Leków ostrzegą pacjentów

16 Sierpnia 2018, 11:44 LEKI

Naczelna Izba Aptekarska oraz Narodowy Instytut Leków chcą wspólnie działać na rzecz lekowego bezpieczeństwa polskich pacjentów. We wspólnej kampanii informacyjnej „Uwaga na leki” chcą propagować m.in. wiedzę na temat czytania ulotek czy właściwego przechowywania leków.

- Coraz częściej Polacy próbują leczyć się na własną rękę, gromadząc coraz więcej preparatów w domowych apteczkach, które niewłaściwie przechowywane, stosowane i dawkowane, mogą wyrządzić wiele szkód- ostrzegają organizatorzy kampanii. Dlatego informacje przekazywane z pośrednictwem akcji „Uwaga na leki” mają zwrócić uwagę pacjentów na kwestie dotyczące właściwego transportowania, przechowywania i stosowania, a następnie ułatwić im przyswojenie właściwych postaw związanych z lekami.

 

Tegoroczne lato wpłynęło na leki

Pierwsza odsłona kampanii będzie poświęcona przechowywaniu produktów leczniczych.
- Temat jest tym bardziej gorący, że tegoroczne, upalne lato miało wpływ na niejedną tabletkę, kapsułkę, maść czy syrop, oddziałując na aktywność substancji czynnej leku i powodując jej zmianę na substancję niebezpieczną dla zdrowia. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, co może im grozić, gdy zażyją leki przechowywane zbyt długo w niewłaściwych warunkach - uważa Naczelna Izba Aptekarska.

Czytaj ulotki!
Organizatorzy kampanii chcą również zachęcać do czytania ulotek i zasięgania porad u farmaceutów, z którymi rozmowa może uzbroić pacjentów w niezbędną wiedzę. Wszystkie zagadnienia - kluczowe z punktu widzenie bezpieczeństw lekowego pacjentów – zostały zaprezentowane i omówione na stronie internetowej www.uwaganaleki.pl.

AM

 

Nasz komentarz: kampania taka jest zdecydowanie potrzebna. Fakt, że informacje o niej wychodzą w połowie sierpnia, a w pierwszej kolejności nacisk kładziony będzie na wpływ temperatur na leki, nasuwa skojarzenia z toczącą się akcją farmaceutów, mającą przekonać decydentów i pacjentów o tym, że sprzedaż internetowa leków Rx, jaką rząd chce wprowadzić dla osób niepełnosprawnych, to zły pomysł. Przypomnijmy, że MZ zapowiedziało, że ustali warunki przewozu leków, jednak w mediach społecznościowych przeciwnicy tego rozwiązania ostrzegają, że leki będzie wozić np. zwykły listonosz w torbie lub niegwarantujące odpowiedniej jakości firmy kurierskie, wraz z innymi przesyłkami.  
Może to jednak tylko dziwny zbieg zdarzeń.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz